Emlak alim satim komisyon sozlesmesi avukatlar bakabilir mi?

Merhaba arkadaslar,

Emlakci ile bir ev gezdik, daha sonra pahali geldi olmadi, adamda sozlesme imzalatti.

Ayni ev baska bir emlakci araciligiyla, daha ucuza tekrar bize geldi. Daha sonra mutahit ile gorustuk.

Suan son pazarik asamasinda, satin alacagiz gibi.

Fakat diger emlakci ile inzaladigimiz sozlesmenin gecerliligi nedir? Bi yaptirimi var mi?
Ona da mi bu durumda komisyon vermemiz lazim? Sonrasinda icra felan baslatabilir mi?

1 milyonluk evden bahsediyorum bu arada.

Tesekkurler

almadığınız 1 milyonluk eve emlakçı ile sözleşme imzaladınız yanlış mı anladık?

  • iddaaci  (12.03.19 22:32:09)
Almadigimiz degil 1350 000 dedi bizde pahali dedik. Adam da daireyi gezdirdim diye sozlesme imzalatti hocam.

  • canbonomobenseno  (12.03.19 22:48:22)
Komisyon sözleşmesi mi yer gösterme belgesi mi imzalattı?

  • aquarium  (12.03.19 22:50:05)
Hocam onu bilmiyoruz tam olarak ya. Farki ne olur ki?

  • canbonomobenseno  (12.03.19 22:51:51)
Sözleşmenin içeriğinde yüzde şu kadar komisyon ödenecek gibi bir ibare var mı o önemli.

  • aquarium  (12.03.19 22:54:00)
Onu da okumadik iste ya hocam, stndart diye imzaladik. Adamla baska bir daire gezip baska daire icin tekrardan sozlesme imzalayip ona mi baksak ne yapsak? Sıkıntılı bir durum oldu ya. Yuzde varsa kesin para vermemiz mi lazim?

  • canbonomobenseno  (12.03.19 22:57:35)
Yüzde varsa sıkıntı olabilir. Onlarla komisyon sözleşmesi yapıp evi başkası aracılığıyla alsanız dahi onlar aracılığıyla almadığınızın ispatı zor. Sözleşmenin içeriğini bilmeden kesin para vermeniz lazım diyemem ama uğraşırlar muhtemelen.

  • aquarium  (12.03.19 23:14:15)
O emlakçı size 1.350.000 TL'den gösterip, başka bir Emlakçı 1.000.000 TL'den gösterdiyse pek sorun olacağını sanmıyorum. Muhtemelen ev sahibi ile de anlaşması bitmiştir bu süre zarfında. Konuyu yeni emlakçınıza söyleyin, o sizi daha iyi yönlendirir. Ama 2 emlakçıya birden para ödemeyeceğiniz için, en kötü ihtimalde onlar kendi aralarında çözmek durumunda kalırlar.

  • talasas  (12.03.19 23:24:58)
Büyük ihtimalle yer gösterme sözleşmesi imzalamışsınız, 1 yıl boyunca siz, birinci derece akrabalarınız, iş ortaklarınız gibi bağınızın olduğu kişiler o mülkü başkasından satın alır yada kiralarsa satış/kiralama bedeli üzerinden komisyon ödeyeceğinizi taahhüt etmiş oluyorsunuz. Ve resmi olarak geçerliliği olan bir evraktır. Kira için olsa uğraşmaz adam peşine düşmez ama 1 milyon küsurluk satıştan %3 komisyon alacak olması peşini bıraktırmaz o işin

  • 16f628a  (13.03.19 00:38:14)
1milyonluk ev alabiliyorken 300 tl verip bi avukata danışmamak intihar olur sözleşmeyi görmeden burdan yapılan her yorum havada kalır ama o emlakçı o işin peşini bırakmaz ve sizi dava edeceği yüzde 90 ihtimal

  • photo85  (13.03.19 10:51:56)
sözleşmeyi görmeden hiçbir şey denemez. tam neye imza attığınızı bilmeniz lazım, örnek veriyorum her sayfaya mı imza attınız ? sözleşmede taahhüt altına alınan hususlar nedir? cezai şart var mı gibi.

  • damla sakızlı dondurma  (13.03.19 10:57:43)
talasas+1

Şimdiki emlakçınızla görüşün. Onlar hallederler.
  • SiyamkedisiZorro  (13.03.19 11:56:23)