[]

Boykot etmek aslında yanlış bir şey değil mi ?

Selamlar,
fikir ayrılıklarından dolayı, bir mağaza/marka boykotunda ezici üstünlüğün sağlanamayacağı bir gerçek ama varsayalım ki böyle bir marka var, ismi A olsun. A markasının her AVM'de ve ana caddelerde mağazası var.
Bir bok yiyor ve ülke geneli boykot ederek ülkedeki 1000 mağazasını kapatma noktasına getiriyoruz. Sorum ise şu: biz boykot edip bu 1000 mağazayı kapatırken orada çalışan (ortalama 5 kişi olsun) toplamda 5000 kişiyi işsiz bırakmış olmuyor muyuz? Bu yaptığımız kaş yaparken göz çıkarmak olmuyor mu?


 
Baska yerde ise girebilirler. Diger turlu hic protesto etmeden de olmuyor.


  • Traveler  (11.03.19 23:05:51) 
Marka da eşşek değilse basın duyurusu yayınlar, özür diler vb. vb.


  • graywolf  (11.03.19 23:09:04) 
çok etken var bunu doğru cevabı verebilmek için. örneğin a markası abd'de bir marka olsun ve yediği haltta işçilerin hakkını ödeyememek olsun. bu durumda bu markayı protesto etmek boykot etmek mantıklı ve gerekli eylemdir. o işçiler oradaki hukuk kuralları gereği söke söke haklarını tazminatlarını alırlar mağazalar kapansa bile ve çok rahat başka yerlerde iş bulabilirler. ama mevzubahis mağazalar zinciri çinde ise boykot etmek saçmalık olur çünkü şirket yediği haltı önemsememeye devam eder, işçilik bir durum varsa işçi çıkartılır kimse de bir şey diyemez.

türkiye'de ise herkes ipimle kuşağımla çükümle d.ş.ğım modunda olduğu için protesto etsende boykot etsen de bişey değişmiyor
  • avatar is back  (11.03.19 23:11:35) 
Malum dondurmacıya hala gitmiyorum, çalışanlarının da neler yaptığını biliyorum. Ayrıca Çalışanlarının kısa vadede zarar göreceği durumlar vardır tabiki de, ama tepki göstermeden de olmuyor.


  • insomnia  (11.03.19 23:39:07) 
X markasını boykot ediyorsun ama tüketimi değiştirmiyorsun. Boykot ederken Süt alırken pınar değil sek alırsan. Sarılan süt miktarı aynı kaldığından piyasa daralmaya gitmez pınardan çıkan işci sek sütte işe başlamış gibi olur.


  • ZetaStar1903  (12.03.19 02:10:57) 
ciddi zarara uğradığı bi boykot yaşadıysa bi firma ciddi kötü bi olaya imza atmış demektir (tabi x markanın ceo'sunun ateist olduğu öğrenilir dindar halk boykot eder gibi suçsuz yere boykota uğramak da olabilir o üzücü). o kötü zihniyete de para kazandırmak istememek sağlıklı olan. eğer o firma ciddi zarara uğrar ve bi kaç şubesini kapatırsa aynı sektördeki başka firmalar da normal kazancının üstüne çıkar ve yeni şubeler açar. bir tarafta 5000 kişi işten çıkartılıyorsa 5000 kişi diğer tarafta işe girer.

ama türkiye'de o boyutta başarılı bir boykot yaşandığını sanmıyorum halkımızda öyle bi dirayet yok pek. hiç değilse firma bir özür mektubu yazsın ve bi daha öyle bir yanlış yapmadan önce (hem o firmanın hem diğerlerinin) 2 kere düşünsün diye yapılıyor yine de bu da hiç yoktan iyidir.
  • semaforo de medianoche  (12.03.19 02:43:17) 
Bi kere bu devirde kimseyi boykot edemezsin.
Watsonsu boykot edip rossman'dan alirsin, ama ikisinin sahibinin ayni oldugunu 5 sene sonra fark edersin. Mado boykot edildi, ama bim'de satilan tatlilar mado. Belturda satilan dondurmalar mado. Birbirine rakip gozukenler bile ayni sirket.

Boykotun ise yaradigini bi kere gordum o da italyan mallari boykotuydu. Tv destekledigi icin ise yaramisti. Herifler arayi duzeltmek icin fatih terimi aldi sonra :)
  • acemi  (12.03.19 08:04:48) 
Olmuyor.

O mağaza kapansa da o dükkan boş kalmıyor, yerine açılan dükkanda da o çalışan öbüründe çalışmaya devam ediyor.
  • babilbaligi  (12.03.19 10:06:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.