Marka Tescil Hk.

Selamlar herkese, daha onceden marka tescili yapan var mi? Illa tescil isi yapan ofislerler mi calismak lazim? Yoksa kendim de online olarak yaparsan sorunsuz tescil edebilir miyim? Veya kendim yaptigim takdirde itiraz gelirse savunam yapmasi kolay midir? Bu konudaki tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim. Tesekkurler simdiden

hayır, kendin rahatlıkla yapabilirsin. türkpatent web sitesinden sorunsuz halledersin.

yaparken hata yaparsan ileride bedelini büyük ödersin, markan çeşitli işleri kapsamıyor olabilir ve başkaları senin yaptığın hataları değerlendirerek markanı çatır çatır tescilleyip kullanabilir.

itiraz gelirse kendini savunman çok kolay değil, ama marka tescil başvurunu kendin yapıp itiraz durumunda ayrıca yardım alabilirsin.
  • babilbaligi  (08.03.19 09:38:05)
tchuck nickli arkadaş kendi markası için tescil işlemlerini kendisi yapmıştı. illa ofisle çalışmanıza gerek yok. savunma gerektiren bir durum olursa, baktınız yapamıyorsunuz o zaman bi danışmanla görüşürsünüz.

  • elorelia  (08.03.19 09:41:37)
1) ofisle çalışmak şart değil; ancak kendiniz yapacaksanız süreci iyi bir şekilde anlamanızda fayda var. özellikle de yapmak istediğiniz işi iyi seçip, hangi sınıfta alacağınıza dikkat edin. her şeye dikkat ettiğiniz takdirde kendiniz tescil ettirebilirsiniz. bir de belirlediğiniz tebligat adresine dikkat edin. türkpatent'ten gelen tebligatların zamanında alınıp, cevap verilmesi çok önemli.
2) itiraz konusunu da aslında kendiniz yapabilirsiniz, özellikle de dilekçe yazma nosyonuna sahipseniz. itirazların çoğunluğu 6/1 dediğimiz "önceki tarihli bir markaya benzerlik" sebebiyle geliyor. markaların neden benzer olmadığını güzel bir şekilde açıklarsanız başarılı olabilirsiniz. ancak bu konuda danışmanlık almanızı öneririm; zira marka vekilleri türkpatent'in bu tarz itirazlarda nelere dikkat ettiğini çok daha iyi biliyorlar.

  • starborn  (08.03.19 10:53:16)