Boru ve tapa ölçüsü

eksiup.com

Selamlar. Benim tahminim bu boru 28 mm gibi bir çapa ve 2 mm et kalınlığına sahip PVC bir boru. Gözüm yanılıyorsa düzeltin. Rulmanın çapının 22 mm olduğunu biliyorum oradan çıkardım. Bu boruyu ve tapaları aradım fakat bir türlü bulamadım. Et kalınlığı çok fazla bulduklarımın.

Soru 1: Tahmini yazdığım ölçülerde bir hata var mı?

Soru 2: Bu boruyu ve uygun tapayı nerede aramalıyım?

Not: İnternet üzerinde ölçülere dair net bilgi ya da çıkarım yapılacak fotoğraf yok.

Edit: Bu fotoğrafı çeken vatandaş 1/2 inç boru demiş ama bence mümkünatı yok.

1/2" diyorsa bu dn15 dir dış çapı 21.3mm cidar kalınlığı da 2.8 mm dir, nalburlara vs 1/2 "derseniz muhtemelen bön bön bakarlar yüzünüze, yarım parmak dediğinizde ise atlarlar hemen yardımcı olmak için.

  • 16f628a  (06.03.19 16:38:41)
Çok teşekkür ederim. Ama merkezdeki rulman çapı 22 mm ondan eminim. Ona göre tekrar yorum yaparsanız sevinirim.

@16f628a

Dn25 olabilir diye tahmin ettim zira 21.3 mm içerideki rulmanın çapından bile küçük.
  • m3mphis  (06.03.19 17:16:22)
@John Bloor

Elektrik için olmadığını tahmin ediyorum. Kangal olabilir teşekkürler.
  • m3mphis  (06.03.19 17:17:37)
Kesin 22 mm. Ve aşağı yukarı 2 mm kadar da tapanın et kalınlığı var. Söylediklerinize bakacağım.

  • m3mphis  (06.03.19 17:40:38)
Atlama ipi yapmak istiyorum. Bu zamana kadar 50-100 TL bandında birkaç ip parçaladım. Crossrope diye bir markanın istediğim seti de kargo dahil 107$'a geliyor. Doların durumu malum. Elim yatar böyle işlere kendim girişeyim dedim. Fotoğrafları aldığım anlatım şuradan:

www.instructables.com

Ama ben bunu daha profesyonel bir hale getireceğim. Özellikle ip kısmında. Ama elciklerin tam olarak bu şekilde yapılması gerekiyor. Adamın da bahsettiği gibi elindeki bütün malzemeler birbirine uymuş ama Türkiye'de arayıp da bulamıyoruz.

15 cm uzunluğundaki elcik iskeletinin (pvc boru) bükülmemesi gerekiyor. (buradaki anlatımda 12 cm demiş ama 15 olacak.) geri kalan sünger kısmını gidon bandı ile daha şık ve kullanışlı hale getireceğim. Elimde çapı 22 mm olan Abec 7 rulman var. Aynen söylediğiniz gibi rulman ilk önce tapanın içine girecek ondan sonra rulmanın bir kısmı dışarıda kalacak şekilde tapayla birlikte boruya oturtulacak. Sonra tapanın kapalı kısmı kesilerek rulman açığa çıkacak.

Çok teşekkürler tekrar. Sonu güzel olacak :)
  • m3mphis  (06.03.19 18:30:34)
Verdiğiniz linkte kullanılan rulmanların dış çapı 12mm olduğu için 1/2" ölçüsü doğru,kullanılan boru da pvs su borusu tüm nalburlarda var.

  • 16f628a  (06.03.19 19:01:04)
@16f628a

Ben de başta öyle düşündüm ama borunun kumpasla ve adamın parmaklarıyla birlikte göründüğü fotoğraflardan öyle olamayacağı kanaatine vardım. Ayrıca bisikletle de uğraştığım için biliyorum standart gidon ölçüsü 24 kusur mm. Yani üzerine saracağı sünger de boşta kalırmış. Bence orada bir yanlış var. 12 mm dış çaplı rulman da tüm aramalarıma rağmen bulamadım. Verilen ölçüler tutuyor fakat tüm dünyada rulmanlı atlamalı ipler bu rulmanlarla yapılmış. Ayrıca her şey tutsa da ben kumpasın olduğu fotoğrafta monitör üzerinden ölçü aldım yine 1/2 inç çıkmıyor. Bilmiyorum benim gözümde mi hata var ama zaten orada bahsedilen ölçüler çok küçük. O sebeple diğer ihtimaller üzerinde durdum.
  • m3mphis  (06.03.19 19:19:05)
sizin için bende foto üzerinden bir ölçüm yaptım usb mikroskobun programıyla, ve 12mm dış çaplı rulman da şurada mevcut ,(git:www.ozyaylarulman.com )
(bkz: https://eksiup.com/eafa5c19d452 )

  • 16f628a  (06.03.19 19:51:34)
Şurada bir yanlışlık yapmışım, bu amaçla kullanılan rulmanlar için bulamadım demek istemiştim. Sizin yaptığınız ölçümde boru 1/2 inç mi çıkıyor? Pazarlık yapıyorum gibi oldu ama bir türlü kafama yatmıyor örnekler ve ölçüler :D yarım parmak olarak bahsettiğiniz borunun daha büyük olanını 2 mm civarı et kalınlığıyla bulmak mümkün olur mu?

  • m3mphis  (06.03.19 20:00:39)
PVC boru standartları şunlardır :
DIŞ ÇAP İÇ ÇAP ET KALINLIĞI
1/2” DN15………………….. 21,3 mm…..……………15.7 mm…………….2.8 mm
3/4” DN20……………………….26,9 mm………………….21,7 mm……..….2,9 mm
1” DN25……………….………33,7 mm……… .………26,9 mm…………….3,4 mm
1.1/4” DN32……………………….42,4 mm………………….35,2 mm……..……3,6 mm
1.1/2” DN40………………..……48,3 mm……….…..…40,9 mm………..…3,7 mm
2” DN50……………….………60,3 mm……… .…….52,5 mm………………3,9 mm
2.1/2” DN65……………………….73,0 mm………. ………62,6 mm…………..5,20 mm
  • 16f628a  (06.03.19 20:09:54)