[]

written, performed, produced farkları

merhaba, uzun zamandır merak ettiğim konu. bir parçanın credits kısmına bakarken written by, performed by, produced by diye ayrılıyor fakat bunlar tam olarak neye göre?

şimdi bir parçayı örnek alıyorum. gesaffelstein - lost in the fire (ft. the weeknd)

burada gesaffelstein prodüktör. the weeknd ise vokalist. aşağıda bununla ilgili spotify'a credits verilmiş. mike levy gesaffelstein oluyor bu arada.

prntscr.com

benim anlamadığım konu ise, tamam the weeknd prodüktörlük yapmış olabilir bu normal fakat performed ve written kısmına neden mike levy yazılıyor? yani prodüktör sözler için yardım etmiş olabilir ama performed ne anlama geliyor tam olarak?

bunları böyle detaylı olarak okuyacağım, neden ve neye göre yapılır bileceğim bir kaynak atabilirseniz çok sevinirim.

 
written: şarkının sözlerini yazan
performed: söyleyen - iki kişi tarafından söyleniyor vs. olabilir
produced: prodüktör için kullanılıyor
  • mg3929  (06.03.19 14:38:06) 
soruyu sorma şeklin beynimi yaktı öncelikle bununla başlamak istiyorum:

burada anlaşılmayacak kısmı da anlamış değilim.

gesaffelstein prodüktör olduğu kadar müzisyen/dj de. sahne ismiyle performed olarak geçiyor ancak fikri mülkiyet kısmında yazarlık açısından mike levy olarak yazılıyor.

performed kısmında da haliyle orada yazılmasının sebebi çaldığı enstrümanlar olsun ya da turntableı olsun. ableton'da yazdığı çaldığı midi klavyedeki performansa kadar her şey içine alınır.
  • isvicre rakisi  (06.03.19 14:39:44) 
@mg3929 dediğim gibi gesaf, vokal değil. performed kısmında olması biraz garip durdu.

@isvicre soru sorma şeklimden ötürü kusura bakmayın, biraz acele ile yazıldı. gesaf prodüktör olduğu kadar müzisyen, dj. doğru söylemişsiniz fakat benim şaşırdığım durum gesafın herhangi bir vokali olmadan performed kısmında olması. o zaman şöyle diyebiliriz, performed kısmı genelde parçanın kime ait olduğu ile alakalı. yani iki kişiyse vokali ve prodüktörü ile beraber performed kısmına yazılır diyebiliriz sanırım.
  • goodenuff  (06.03.19 15:03:01) 
şimdi kullanacağım plaza dilini mazur görün ancak:

enstrüman çalmak, turntable kontrol etmek bunlar da perform(!) etmektir. performans yalnızca vokal performansı değildir. o şarkıda çalan müzisyenler de perform eden kişilerdir. ancak spotify'da yazmıyordur bunlar muhtemelen. o şarkıda gitar çalan kişi varsa o da performerdır. vokal olsun olmasın. şarkının kime ait olduğu written by kısmındadır.

şarkıyı icra edenler o versiyonda performed byda.

şarkının prodüksyonunu halledenler produced byda.

gesaffelstein prodüktör olmasına rağmen bu şarkıda prodüksyon yapmamış olabilir mesela o zaman produced by'da da bulunmazdı gibi.

her türlü versiyonu var.
  • isvicre rakisi  (06.03.19 16:17:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.