yaz saati uygulaması

bilindiği gibi bugün saatler gece 3te bir saat ileri alınıyor. peki neden gecenin üçünde kalkıp almalıyız? ben yatmadan önce alcam unutmamk için ama neden böle 11 12 gibi değil de tee 3te? bunun sebebini bilen var mı acaba?

bizim yerel saatimiz (türkiyenin yani) gmt+3 olduğu için. gmt yi araştır anlarsın

  • seljax  (27.03.10 21:20:43)
günün en ölü saatleri olduğu içindir. hiçbir şeyi etkilemeyecek, etkilese bile minimum derecede etkileyeceğindendir gibi.
edit: iyi sallamışım :)

  • teritori  (27.03.10 21:30:47 ~ 21:31:01)
ama telefonda mesela gmt +2 iatanbul ya da ankara yazıyo. neden?

  • bıdıbıdı  (27.03.10 21:36:46)
türkiye'nin batısı gmt+2, fakat sivastan sonra bir saat daha artıp gmt+3 oluyor diye duymuştum. ama ne kadar doğru bilemiyorum..

  • guro1907  (27.03.10 21:59:14 ~ 21:59:56)
gmt+2'dir yerel saatimiz, yanlış olmasın...

  • uyuzcan  (27.03.10 22:05:38 ~ 22:05:49)
@guro;türkiye ulusal saat olarak sadece ığdır ve izmit meridyenleri alır.yazın ığdırın,kışın izmitin saati ortak saat olarak alınır.dolayısıyla yerel saat farkı bölgeler arasında olsa bile görmezden gelinir.duyduğunuz şey yanlış çok büyük bi ihtimal.

  • p a t r i o t  (27.03.10 22:05:43)
GMT, greenwich mean time veya greenwich meridian time olarak bilinen, dunya zaman dilimlerinin baslangic noktasi.
buradan doguya gidildikce her 15 meridyende bir (15 meridyen*4 dk mantigiyla)bir saat oynamis olacak. turkiye 26-45 dogu meridyenleri arasinda. yani hem 16-30 hem de 31-45 zaman araligini kapsiyor.
0-15 dogu meridyenleri (gmt+1)
16-30 dogu meridyenleri(gmt+2)
31-45 dogu meridyenleri(gmt+3)
haliyle eger saatlerdeki oynamayi zaman dilimlerinin baslangici olan noktada yapacaksak, icin bizim icin o nokta bu saate denk geliyor.
ha ama gece isi olmayan bir adam icin saatini geceden bir saat ileri alarak yatmasi bir sey kaybettirir mi? hayir. sabah kalktiginda gordugu saat halihazirda dogru saat olacaktir.
ve fakat dikkat etmek gerek.. bazi elektronik aletler bu islemi otomatikman yapiyorlar. uzerine bir saat de kullanici atinca sacma oluyor.
  • tiberius claudius  (27.03.10 22:14:46 ~ 23:13:45)
herkese teşekkür ederim. ama ben de tr.nin yerel saati +2 die biliyorum yani 2 ve 3 e girmiyoruz. tek bi saat var die biliyorum. bi de e peki neden ığdır ve izmite göre alınıyor? yani bu ne demek? aradaki zaman farkındandır da ama yazın biri kışın başka biri neden?

  • bıdıbıdı  (27.03.10 23:01:53)
degisikligin sebebi gun isigindan daha fazla yararlanma hevesi. bir saat de olsa "gun" tabir ettigimiz gunesin kendini gosterdigi, isisini ve isigini yaydigi gunduz bolumundan kullanmak istememiz.
daha saglikli, daha az enerji harciyor, dunyanin geri kalaniyla uyumlu vs vs...

  • tiberius claudius  (27.03.10 23:11:32)
@bıdıbıdı;ığdır ve izmit saatlerinin alınmasının sebebi türkiyenin en uç paralellerinde bulunmasıdır.tiberius'un dediği gibi bu değişimin amaçlarından birisi güneşlenme süresinden faydalanmak.başka birisi de türkiye'nin doğu batı doğrultusunda çok geniş sınırları olmadığından ülke içerisinde oluşabilecek karışıklığı engellemek...

  • p a t r i o t  (28.03.10 00:12:24 ~ 00:13:30)
tamamen saçmalık. gereksiz atraksiyon. en azından türkiye için.

  • ssjam  (28.03.10 00:48:13)
@bıdıbıdı
tiberius claudius arkdaşım açıklamış saolsun da biz ne yazdık!?!1. gmt+3 tü ileri aldık gmt+2 olduk. 2 saat daha ileri alırsak gmt olucak. üç ileri bi geri alırsak doğru saate ulaşmış oluruz.

illa böyle karışık mı yazmak lazım yahu
  • seljax  (31.03.10 20:38:11)