Dt oyun süreci

oyun süreci nasıl oluyor. DT kurumu mu yönetmenlere sipariş veriyor? ekip nasıl toplanıyor ayrıca DT bünyesinde bir yönetmen-oyuncu ne kadar kazanıyor.

sadece Ankara DT için konuşabilirim. Oyun Ankara Müdürlüğüne gelir eğer beğenilirse dramaturji bölümüne gider. Eğer bir mantık hatası ya da içerikle ilgili bi sorun varsa önce uyarılır. yok sorun yoksa direk dramaturjiden geçer.
oyun yönetmene sipariş edilmez. yönetmen ayrıdır yazar ayrıdır. haa ikisini bi arada yapanlar da vardır.
DT de oyuna hazırlık aşamasında oyuncu seçmeleri yapılır. bunlar ya ilan edilir ya da daha önce DT oyunlarında oynamış figüranlar/mezun sanatçılar aranır. Oyuna atanan sahne amiri teknik ekipten sorumludur. yönetmen ve yönetmen yardımcıları/asistanları oyunun sanatsal atraksiyonlarıyla ilgilenir. sahne amiri kadrolu dt çalışanı olmak zorundadır çünkü imza yetkisi vardır. bunun dışında oyunculardan tut yönetmenlere kadar misafir sanatçı/ yönetmen olabilir.kadro şartı yoktur(pek görülmez bu durum. genellikle kadrolular yönetmenlik yapar) ama her elini kolunu sallayan da ağalar ben geldim oyun yöneteceğim diyemez tabii. Tiyatro bölümü mezunu olma şartı aranır. sadece figüransanız tiyatro mezunu olmayabilirsiniz. Ama tiyatroyla ilgilendiğinize dair bişeyler olmalıdır elinizde. özel tiyatro tecrübeleri vs. (ama bu tiyatroların da geçerliliği olmalı. ast gibi örneğin)
oyunun seçmeleri yapılır oyuncular seçilir ve oyun, müdürlüğün verdiği süreçte çıkmak zorundadır. bu 1,5 ay da olur 4 ay da olur. oyunun uzunluğu, oyuncu sayısı vb durumlar buna etki eder.
yönetmenler genellikle kadrolu dt sanatçısıdır. sadece turnelerden ayrı bir harcırah alırlar. bunun dışında maaşlarını alırlar (diye biliyorum emin değilim)
oyuncular ise kadrolu ise maaşlarını alırlar, turnelerden ayrı para alırlar. eğer mezun sanatçıysa çalıştığı gün başına alır. sigortası çalıştığı gün yatar. figuran da aynı. ama figüran daha az para alır. oyun çıkana kadar mezun sanatçılar her gün çalışırsa eh işte sayılabilecek bir rakam kazanırlar. ama oyun çıktıktan sonra eğer çalışması haftada ikigüne inerse sadece harçlıklarını çıkarabilirler. az yani.
  • coolcatisi  (27.03.10 22:13:04 ~ 23:38:40)