su içmek

şimdi çok susadık mesela, 2 litre suyu tek seferde içtik. bu su mideye geldi ve midedeki sıvıyla karıştı. su kalın bağırsağa kadar gidecek. peki bu midedeki sıvıya ne oluyor? suyu alınca mide sıvısı suyla homojen karışıp seyrelir mi? bu karışım mı bağırsaklara akar? bu durumda midenin sudan arınması için tamamen boşalması gerekmez mi?

peki bu 2 litre suyu içtikten hemen sonra yemek yeyince, yiyecekteki protein hangi sıvıyla parçalanıyor? 2 litre suyla karışık mide sıvısı, sindirimde ne kadar etkili oluyor?

tam olarak dediğiniz sebeplerden ötürü yemeklerden 30dk öncesine ve yemeklerden 2 saat sonrasına kadar su içmeyi bazı doktorlar önermiyor. mide sıvısı vücudun en asidik yeri, dolayısıyla yiyecekleri de en etkin parçalayan yer. su içmenin asiditeyi bozduğu ve hazmı zorlaştırdığını söylüyorlar. yine aynı doktorlar su içme işinin tek seferde 2 litre içmek yerine gün boyu ufak ufak içmek olarak yapılmasını savunuyor.

  • taurina  (05.03.19 13:57:50)