Araç bakımındaki kontrol ve değişimler

Arkadaşlar aracımla 90bin km'ye doğru yol alıyoruz. Bu bakımda şunların yapılması gerekiyor:

Motor yağı değişimi
Yağ filtresi değişimi
Hava filtresi değişimi
Toz ve polen filtresi değişimi

Yakıt filtresi değişimi
Şanzıman yağı değişimi (araç yarı otomatik)
Tahrik kayışı kontrolü
Fren hidroliği değişimi

İlk 4'ünü biliyorum ama son 4 işlem çok tutar mı merak ediyorum. Kaba fiyat çıkarır mısınız?

Fren hidroligi değişmez.
Şanzıman yağına gerek yok değiştirmeye
Eksik var mı diye bakılsın yeter.
V kayısı gözle kontrol yanıltır km ve yıl önemli.
Yakıt filtresi kolay.
Benzinli mi araç? Bujiler ne durumda?
  • ykyt  (04.03.19 21:02:55)
Fren hidroliği bal gibi değişir.
Şanzıman yağı tiplere göre 60.90 ya da 120.000 de bir değişen versiyonları vardır. Kaliteli yağ ile değişim lazım ayrıca hava yapmaması lazım.
Tahrik kayışındaki soru sanırım triger kayışı. Eğer kötü ya da şüpheli ise kasnakları ile beraber değişin.

Araçta hiçbir zaman sıvı değişiminden korkmayın. Bu listeye ek olarak motor suyu antifirizini kontrol ettirin gerekise değiştirsinler.
  • we miss freddie mercury  (04.03.19 21:14:25)
fren hidroliği değişmez diyen birisinden öneri almamanı öneriyorum öncelikle.

fren hidroliğinin belli bir değişim süresi vardır. bu araç tipine göre değişir. içersindeki sıvı kullanıma bağlı olarak kaynama noktası düşmektedir. buda fren kaybına neden olabilir. sıcak ve nemli yerlerde değiştirme periyodu kısalabilir. kimisi 2-3 senede bir değişir, kimisi 8 sene bile gider. aracınızın fren performansına da bağlı bir olay.

araç hakkında bir bilgi verseydiniz birşeyler söylebilirdim. şanzıman yağı bazı araçlarda ömürlük olup, vuruntu ve benzeri şekilde titreme yapmadıkca yağ değiştirilmez.

kayışta çatlamalar oluşmuşsa değiştirilmesi gerekir. en son değiştirdiğiniz zamanı hatırlıyor musunuz?

yakıt filtresi değiştirme periyodu aracınızın kitapcığında yazar.

valla bu 4ü, ben diyeyim 1000 tl sen de 500 tl. aracı bilmeden kesin birşey söylemek güç.
  • false pretension  (04.03.19 21:19:54)
aracın modeline göre 1000 tl de tutabilir 4000 tl de tutabilir.
ve şanzıman yağı triger seti işçiliği pahalıdır. lütfen kaliteli ustalara yaptırın mümkünse başında durun.

eğer triger kayış değil zincir ise kontrol edilir sadece çok bir maliyeti olmaz.
  • basond  (04.03.19 21:25:45)
@ykyt

bu arkadaşın söyledikleriin hepsi yanlış.
yarı otomatikse yağı mutlaka değiştir.
Fren hidroliği değişir. kim demiş değişmez diye daha çok eskiyen arabalarda fren hidroliği boruları bile değişiyor. v kayışı 90 k da değişir araçtan araca 100 120 k olabiliyor. v kayışı triger ile birlikte de değişebilir. triger değişiyorsa mutlaka devirdaim pompası ve gergi rulmanlarıda değişmeli.
  • graywolf  (04.03.19 21:48:15)