vicdan tam olarak nedir?

aslında merak ettiğim tam olarak, “vicdan” beynin neresinde?
bizi her zaman ikileme düşeren vicdanın bilimsel işleyişi nedir?

Vicdan dindir.

  • her gece aç  (02.03.19 03:18:42)
dini olmayan biri için vicdandan yoksun mu diyorsun yani???

  • oglenamazinimuteakip  (02.03.19 03:20:40)
Nasil ki elektrik devresinde sigorta var, asiri akimda salter atiyor, beynin sigortasi da vicdan. Adami durdurur. Zaten vicdanin yoksa yak, yik.
Herkese gore tanimi degisir. Bence yeri kalpte, beyinde degil.

  • tunaktunaktun  (02.03.19 03:28:47)
vicdan empati kurabilme yeteneğidir.

günümüz insanının giderek bireyselleşmesiyse vicdan duygusunun körelmesiyle paraleldir.
  • johnnie w lker  (02.03.19 03:35:47)
vicdan, empatiue ya da şartere benzetmek değil de ben daha çok kültürle alakalı olduğunu düşünüyorum.
üstelik kalpte değil yine beyinle alakalı bir durum olduğu sanıyorum.
işte böyle düşündüğüm için bilinçli olarak yönlendirilmez mi gibisinden düşünüyorum.
kısacası, vicdan beyinle alt edilebilir bişey mi?
  • oglenamazinimuteakip  (02.03.19 03:50:26)
Bazi deyislerin kendi kendine, oylesine olusmadigina inanirim.bak, "elini vicdanina koy" dediklerinde ne dusunursun ? Buna kafa yor derim. Mecaz ok ama gidip karnini veya beynini dusunmezsin. Icinde bir yerlerde gogsunun ortasinda bir his mi aklina gelir ?

  • tunaktunaktun  (02.03.19 03:55:29)
vicdan; kişiyi kendi davranışları hakkında bir yargıda bulunmaya iten kişinin kendi ahlak değerleri üzerine dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan güç, duyunçtur..

buna göre kişinin ve toplumun davranış ve ahlak özellikleri önem kazanır. kötü eğitim sonucu kötü ahlaklar, bunun sonucu da kötü vicdan oluşabilir. Ya da tam tersi..
  • hepbiarayisicinde  (02.03.19 10:36:06)
vicdan EQ'dur. EQ seviyesi ne kadar yuksekse vicdanli olma seviyesi de yuksektir.

EQ: duygusal zeka
  • Leonardo~Da~Vinci  (02.03.19 11:52:58)
vicdan demiş herif ya. olm bunlari kim piyasaya salıyor dhhajajagdjdksa. lan ne güldüm.

  • amkonun  (02.03.19 13:09:23)