Kentsel Dönüşüm ve Depreme Dayanıklılık

Son günlerde kafamda bir takım sorular var;

1)Apartmanınızın depreme dayanıklı olup olmadığını anlamak için belediyeye başvurunca gelip test yapıyorlar mı?
2)Eğer eviniz depreme dayanıklı değilse süreç nasıl işliyor? Mesela 5 katlı bir apartmansa boşaltılıp yıkılıyorsa sonra ev sahipleri ne yapıyor?

@John Bloor çok net olarak açıkladığınız için teşekkür ederim.

  • kraldan cok kralci  (01.03.19 12:03:27)
John Bloor arkadaşımızın yazdıkları doğru. şimdiye kadar yapılan kentsel dönüşüm işlemlerinin yüzde 90 ı bu şekilde yapıldı. ve yapılmaya devam etmekte.

Ancak 16 şubat 2019 tarihinde riskli yapılar ile ilgili olan

6306 SAYILI KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

yayınlandı.

6306 sayılı kanun riskli yapılar ile alakalı olan kanundur. Bu yönetmelik üzerinden işlem yapılır.

16 şubat 2019 tarihinde ne oldu peki anlatayım:

çevre şehircilik bakanlığı 81 ile tebligat gönderdi. Valilikler de ilçe belediyelerine.

yapılması istenen şu:

her ilçe belediyesi kendisi riskli ALAN / BÖLGE tespiti yapacak diye belirtiliyor.

yani önümüzdeki zamanlarda ilçe belediyeleri tarafından burası riskli alan ilan edildi, kentsel dönüşüm 5 yıl içinde zorunlu kılınacak diyebilirler.

buradaki sorunsallar şunlar:

1. belediyelerde riskli alan tespiti yapacak kalifiye eleman yok.
2. batmış olan inşaat sektörü canlansın diye yapılmakta.
3. daha önce bu şekilde belediye tarafından sapa sağlam olmasına rağmen rant için sağlam yerlere riskli yapı alanları ilanları yapıldı.

.....

bu kanun çok yeni şu an 200 sayfa bu hafta incelemeye başladım. şu an için yaptığım toplantılar sonrasında bunları aktarabiliyorum.

bu konuda uzman ve tarafsız riskli yapı tespiti yapan yetkili firmalarla görüşebilirsiniz üstte belirtildiği gibi.

yazacak çok şey var aslında da

iki büyük sorunu söyleyeyim size

1. bina yeni yapı olsa bile depreme dayanıksız inşa edilebilme tehlikesi içinde 2019 yılında bile olsa.

2. mal sahipleri artık yüksek oranlar istiyor müteahhitten. dertleri sağlam bir yapı değil mütahhitin karına ortak olmak.

sizlere yüksek oranda sözleşme yapan müteahhite gitmek onlarca soruna yol açmakta.

elinizde yapıya ait fotoğraf inşaat ruhsatı adres ve proje varsa ön inceleme yapabilirim.

belediyeler 16 şubat tarihli yönetmelik sonrası bu konu ile ilgili özel birimler kurabilir ya da vatandaşa hizmet verebilir.

ama her şey çok yeni ve imar 7 yapı kontrol müdürlükleri bir kaosun içerisinde.

bizim işimizle alakalı iki yıldır sürekli yapım uygulama denetim yönetmelikleri yenileniyor.

imar yönetmeliği - deprem yönetmeliği - yapı denetim vs vs vs

belediye memurları zaten iş yapmamak üzerine bir anlayışa sahipler. proje müellifi konuya hakim bile olsa, memurun olaylardan çok bilgisi yok.

başka sorunuz olursa elimden geldiğince yardımcı olacağım.

olası bbir depremde istanbul için sadece eski yapılar değil yeni inşa edilmiş ve yüksek yapılar çok daha büyük risklere sahip bunu da belirteyim.
  • disardayim  (01.03.19 13:58:25)
@disardayim hocam çok teşekkür ederim. Benim bahsettiğim ev yalova'da arkadaşımın oturduğu ev. Kendisi balkon duvarında tadilat yapılırken deniz kabuğu görmüş acaba deniz kumu kullanılmış mıdır falan diye korkuya kapılmış.

  • kraldan cok kralci  (01.03.19 16:00:46)