[]

raporlu günün maaş kesintisi

selamlar.. bu ay içinde 1 gün rapor alan arkadaşımın maaşı 3 gün eksik yatmış. sebep olarak da 30 günlük maaş yattığı ve bu ay 28 çektiği için 27 gün çalıştı olarak gözüküyormuş. var mı bunun yasal bir dayanağı?
 
31 çeken ( hayır o değil ) aylarda maaşı fazla mı yatıracaklarmış ? İlk defa duyuyorum.


  • synax  (28.02.19 14:40:36) 
"Şubat ayına gelince niçin sevimsiz oluyor;


Şubat ayında tam çalışması olan bir sigortalı için yapılacak bildirimde, sigortalı gün sayısı 30 olacaktır.


Ancak bu sigortalı Şubat ayında bir gün işe gelmediği takdirde çalıştığı veya çalışmış sayılacağı gün kadar bildirimi yapılacağından, bildirilecek gün sayısı 28 gün olacaktır.


Bu pencereden baktığımızda Şubat ayında bir günlük noksan bildirim sigortalıya iki gün olarak yansıyacağından, çalışanların şubat ayında devamsızlık yapmamaları onlara menfaat sağlayacaktır."
  • fatalsoul  (28.02.19 14:45:23) 
var tabiki, eğer rapor almasaydı ay bütünlüğü olduğu için 30 günlük ücret almış olacaktı. (1 ay 30 gün üzerinden hesaplanır)
ama rapor alınınca ay bütünlüğü bozulur ve gün hesabına döner. şubat ayında da 28 gün olduğu için 27 günlük ödeme alır.

  • benaslinda  (28.02.19 14:52:05) 
Ona bakarsan 31 ceken aylarda 1 gun izin alarak ise gelmezse personel kesintide yapilmamasi gerekir yada 31 gunluk odeme yapmasi gerekir.

Prim hesabi olarak dogru yani 1 gun gelmezsen subat ayinda 28 d duser prim gununden kaybersin ama ben bunu su sekilde uyguluyordum.

Ornegin personel subat ayinda 1 gun eksik calisti ona 29 gunluk ucret(aylik sozlesmeler oldugu icin) ama primini 28 gosteriyordum.
  • sarkgarb  (28.02.19 16:35:07) 
@sarkgarb, 28de eksik gün gösteriyorum, 31 olan ayda 1 gün eksik geldiğinde personelden kesinti yapmıyorum dediğiniz gibi.


  • benaslinda  (28.02.19 16:38:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.