kas hafızası diye bir şey var mı

Diyetle 10 kilo verdim ama bu arada spor yapmadığım için 36 olan kol çevrem 33’e inmiş :(
yine 8/9 ay kol mu çalışmam gerekiyor eski haline gelmesi için?
yoksa daha kolay mı eski haline gelir?

Sporla pek ilgilenmem ama kas hafızası var kesinlikle.

  • JackDanielSparroww  (27.02.19 18:41:09)
Kas hafızası düşündüğün şekilde bir şey değil. Diyete girdiğinde kalori düşürdüğünden, bu kaloriler de çoğunlukla karbonhidrattan kesildiğinden vücudun karbonhidrat nedeniyle tuttuğu deri altı ve kas hücrelerindeki suyu yavaş yavaş atmaya başlıyor, bu da haliyle ölçülerini düşürüyor zira 1 gram karbonhidrat yediğinde 3-3,5 gram da su depoluyorsun, bu da senin ölçülerini yükseltiyor ama diyete girdiğinde bu suyu attığından ölçülerin küçülüyor, diyeti bitirip de tekrar yüksek kalorili beslenmeye başladığında attığın suyu tekrar depolamaya başlıyorsun, o nedenle ölçülerin de kısa sürede tekrar büyüyor, kas hafızası diye isimlendirdiğiniz konu bu. Yoksa kas kaybetsen kaybettiğin kası yerine koyman öyle çok kolay bir süreç değil.

  • angelus  (27.02.19 18:49:05)
Kas hacmini @angelus açıklamış ancak power konusunda hızlı bir kazanım olduğu doğrudur. Örneğin 6 ayda kaldırdığın ağırlığı ara verdikten sonra 3 ayda tekrar kaldırabilecek hale gelebilirsin.

  • filipis  (27.02.19 19:56:35)