sigorta atması

arkadaşlar akşam fırında yemek yaparken sigorta attı dedim olabilir, fırını tekrar taktım bir süre sonra tekrar attı. fırın eski olduğundan bozulmuş olabilir dedim. bir diğer ihtimal sigortayla ilgili olabileceğini düşünüp kettle taktım ancak sigorta atmadı sadece ufak birkaç çıtırtı sesi geldi sigortadan yaklaşınca. akşam tekrar kettle taktığımda sigortadaki cızırtının devam ettiğini ve çakmak çakıldığındaki gibi bir ışık gördüm. ancak sigorta atmadı. şimdi sıkıntı fırında mı sigortada mı sizce?

Sigorta mı attı kaçak akım rolesi mi? Atan şey üzerinde buton olan ise kaçak var demektir, fırının içine su falan dökülmüş olabili.

  • goodz  (26.02.19 23:07:03)
@goodz

hocam fırını odada taktım biraz önce problem olmadı ancak mutfaktaki prizlere çamaşır makinesi takınca bildiğin kıvılcım çıkıyor evin sigortasından. sadece mutfakta var bu durum diğer odalarda yok
  • tantunizade murat efendi  (26.02.19 23:17:38)
uzman değilim ama evin sigortasında sorun var gibi duruyor, aksi halde kettle'ın sorunsuz çalışması ve fırının sorun çıkarması gerekirdi. daha fazla oynamadan bir elektrikçi çağırsanız iyi olur bence

  • s0phiesw0rld  (26.02.19 23:35:47)
Sigortada veya kablolamada sorun var. Yüksek akım çektiği zaman kablo kalitesizse veya sigortaya girdiği yerde incelme/temassızlık vs varsa atlama yapar ısınır. Isınınca da sigorta atar.

Dikkatli ol evi yakma ihtimalin var, elektrikçi çağır veya sigortayı değiştir öyle dene. Yalnız aynı amperde sigorta tak. Eğer gene alev atma, cızırtı, sigorta atması yaşarsan kablolamada problem var demektir. Takip yaparsın bulmak için.
  • bos gezenin bos ustasi  (26.02.19 23:47:16)
sıgortayı degıstır.Sıgortadakı ve prızdekı kabloları baglantıları kontrol et.Gevsekse sık.

  • turkuaz  (27.02.19 00:30:55)