MacBook Pro Virus

Arkadaşlar, kız arkadaşımın windows 7 laptobuna decrypt fidye virüsü bulaştığını fark ettik. Kendisi yüksek lisans tezi için kaynakça dosyası yazdığı word dosyasını bana yolladı. Bende belki açılır diyerek istemiştim bunu. Maile gelen dosya mkfopnppkp uzantılıydı ve önizlemesi yoktu indirdim. Kendisi telefonuna aktarıp laptobundan kabloyla samsung marka telefonuna aktarıp mail atmıştı bana bunu indirdiğim için bu fidye dosyasının benim macbook'a bulaşma ihtimali nedir ? Dosyayı indirdikten sonra uzantısını docx yaptım, fidye yazılımı olduğunu anladığımızda da sildim. Olayın üstünden bir saat geçti ama macbook'da herhangi olumsuz bir hareket yok. Şimdiden teşekkürler.

mac os x kullanıyorsan bulaşamaz. windows kuruluysa her şey mümkün.

  • 507  (20.02.19 23:26:23)
macOS Mojave hocam. yine de korkuyor insan.

  • yamano  (20.02.19 23:32:12 ~ 23:35:34)
raad ol. 360 total security'nin bununla ilgili bir çözümü varmış galiba. bir bak istersen.

  • alperz  (20.02.19 23:46:19)
Mac ise bulasamaz diye birsey yok. Mac icinde virusler var. ama windows kullanan insan daha cok oldugu icin hackerlar genelde windowslar icin virus yaziyor. Eger dosyayi acmadiysan bir etkisi olmaz. sifir risk ile acmak istiyorsan sanal makina kurup onun icinde acabilirsin dosyayi bu sekilde mevcut sistemini herhnagi bir tehlikye karsi korumus olursun.

  • crucio  (20.02.19 23:47:40)
@crucio hocam açtım world dosyasını yani. exe değildi uzantısı docx, doc vs. yaptım dediğim gibi fidye yazılımıyla şifrelendiğini anladığımda sildim.

  • yamano  (21.02.19 00:26:57)
@alperz hocam bununla ilgili demişsiniz sitesinde spesifik olarak böyle bir mesele göremedim indireyim mi sitesinden ?

  • yamano  (21.02.19 00:29:00)
o dosyadan birsey olmaz zaten sadece sifrelenmistir. birsey olmaz merak etme. olcak olsa simdiye olmustu zaten

  • crucio  (21.02.19 01:16:51)
  • alperz  (21.02.19 08:31:26)