Yabancı işveren ile maaş konusunda anlaşamamak

1 aydır devam eden bir iş görüşmem var. her şey tamam sadece şu maaş konusu kaldı. ilkin telefondan konuştuk, dedim "4500 tl istiyorum." "çok yüksek bu fiyat" dediler. "tamam siz ne veriyorsunuz" dedim. dediler 36 bin*14 maaş. abi bu para 3000 tl filan ediyor. şimdiki maaşımdan da az. "bu tutar çok az" dedim. "peki son fiyatın 4500 mü" dediler. "he" dedim. bugün demesinler mi 4600 gross. gelmiş bir de bana diyor ki "brüt mü net mi diye sordum sen de brüt dedin." hayır mesajlaştık, mesajlar duruyor bir de yalancılıkla suçluyor beni. madem öyle 4500'e ilk niye çok yüksek dedin. demek ki sen de net üzerinden konuştuğumun farkındasın.

ben de akşam "6500 brüt istiyorum. 4600 filan ediyor o para ama yıl sonunda vergi kesintisiyle 4100 lira olacak zaten o. türkiye'de vergiler ve enflasyon çok yüksek." gibisinden uzun bir mail attım. cevap bekliyorum şimdi.

kurumsal büyük bir şirket ama aşırı pinti çıktılar yav. şirkete girecek ilk çalışanlardan biri olacağım. maaşı şimdiki maaşımdan düşük ama kariyerim açısından işi öğrenir ve tutunursam geleceğim parlak. sizce ne yapmalıyım eğer en fazla 4600 brüt veriyoruz derlerse? yalnız bu paraya yemek dahil. yol yok. iş yeri maslak'ta bir de. 3250 TL = maslak

edit: şirket yabancı. çinlilerle görüşüyorum. euro değil arkadaşlar. tl yazmamışım. heyecan yok :)

lennnn!:D yabancı şirket sanıp cevap yazdım kabul et diye.
neyse 2019da 4500 bile çok değil.
hele bi de işin varmış zaten.
aramaya devam canım.
hayır de.
  • jimjim  (19.02.19 23:16:12)
3000-4000 diyince euro sandım başta. Eğet tl ise İstanbul'da bu paraları kazanan garsonlar falan var. Pozisyonu bilmiyorum ama her türlü düşük İstanbul şartlarında. 4000 tl kazanan adam tek başına ev dahi tutamaz adam akıllı.

  • bos gezenin bos ustasi  (19.02.19 23:16:33)
ben de euro sandım vay anam ölmüşüz haberimiz yok.
işverenler kazanmasa anlıcam da çalışana yem atar gibi maaş vermek ne ya. asla dönme lafından, zaten kendi çaplarında çakallık yapma peşindeler. olmazsa da hayırlısı buymuş dersin.

  • windows95  (19.02.19 23:21:43)
Yabanci isveren ama 600 dolar para mi veriyor.

Geciniz.

Reddet yani.
  • ihanet kac kisilik  (19.02.19 23:24:45 ~ 23:25:01)
şirket yeni sanırım. çok şey katacağını belli et. işi bildiğini anlat onlara. parayı da şirkette de yer edin. yarın öbürgün yüksek maaşlar konuşursun şirket iyi kazanırsa

  • avatar is back  (19.02.19 23:36:27)
Zaten hali hazırda işin varken riske girip iş değiştiriyorsun.
Şu anki maaşından en az 30 % fazla istemen lazım net olarak.

İstediğin maaşta diret. Sen niye ödün veriyormuşsun, şirket elini taşın altına soksun.
  • chitosan  (19.02.19 23:38:30)
Yabanci sirketler oyle ya, benim muhendis arkadasa 50 dolar zam yapmislar. Adamin 10 yil tecrubesi var.

Nasil olsa adam cok diye oyle yapiyorlar, kabul etme. ihtiyaclari varsa zaten o parayi verirler.
  • acemi  (19.02.19 23:42:43)
ben şu net-brüt karışıklığını ilk yamuk olarak değerlendiriyorum. maaş beklentisini geçtim olaylar çarpıtılınca iyice güven gidiyor. bana kalırsa da geçiniz.

  • vosvos  (19.02.19 23:43:46)
Soruyu okurken kesin Çin şirketidir demiştim, yanılmadım. Türkiye'deki Çin şirketleri şirket değil çalışma kampı. Size de uzak durmanız için gereken bütün işaretleri vermişler.

Ben yerinizde olsam koşarak kaçardım.
  • bruce mclaren  (19.02.19 23:46:26)
Daha az maasla Cin şirketine gecmeyi dusunmeyin bile.

  • fever  (19.02.19 23:49:16)
ortalama bile olmayan bir üniversiteden yeni mezun olmuş mühendis arkadaşım geçen hafta 3000e ise başladı, asgari ücret olmuş 2000 lira. Bu devirde çok az bir maaş teklif ettikleri, bence kabul etmeyin.

  • fraise  (19.02.19 23:58:28)
Uzakdoğulu şirkette çalışılması çin çapın Tayvan hepsi aynı sektör farketmez

  • manivela  (20.02.19 01:42:40)
Uzakdoğulu şirkette çalışılmaz çin japın Tayvan hepsi aynı sektör farketmez

  • manivela  (20.02.19 01:43:10)
hayır tabi
çünkü hem maaş az, hem de çakallık peşine düşmüşler
zaten işin varmış, hiç değmez bu çinlilerle çalışmaya
  • dafuq  (20.02.19 11:28:13)
icbc muhtemelen, çinli ve maslak diyince. bildiğim kadarıyla orda çinli aşçılar filan 10k dolar kazanıyor, ha keza çinli stajyerler dolar bazında 5-6k civarı. türklere ise hem mobbing hem az maaş :)

hiç düşünme orayı derim.
  • del piero10  (20.02.19 11:35:32)