sizce yasalar bilim ve teknolojiye sınır koymalı mı?

mesela genetiği farklı kodlanmış hayvan yetiştirmek olsun, bitkiler.. teknolojide pek zarar getirecek şey yok gerçi de ama yine de insan tırsıyor. örneğin kötülük yapmaya programlanmış bir robot laftan anlamıyor durdan anlamıyor her tarafı sarmış. Allah'a havale ediyorum seni desen anlamaz. gerçi böylesi insanlar da mevcut da robot olanı daha bir ürkütücü.

yasalarin ise yarayacagini hic sanmiyorum. atom bombasi, bilim ve teknolojinin bir urunu, keza ayni sekilde nukleer silahlar da. yasalar var ama kim dinler yasalari. gizliden gizliye yapiyorlar/gelistiriyorlar. iran, rusya, amerika, fransa...
neden? gozdagi vermek, gucluyuz'u vurgulamak.

robotlarda da durum ayni. yasak gelir belki ama dinleyeceklerini sanmiyorum. gizliden gelistirmeye devam ederler. sesini cikarma bak bizde bu var salarim uzerine diye birbirlerine embesilce karsilikli mesajlar vermeye devam ederler. politikacilardan insanligi dusunmesini beklemek abes olur.
ayrica bu islerde para da var. karanlik kapitalistler var. silah sektoru var.

yani anlayacagin yasalar bilim ve teknolojiye hic sinir koyamadi. koyamayacak da.
en iyisi insan iyi dusunup hayati iyiye yasamak, iyi isler, diger insanlar faydali isler yapmak. yikici isler degil.
diger yandan kotuluk hep varligini devam ettirecektir. ama sorun degil, iyilik her zaman ondedir. her zaman oldugu gibi.
  • Leonardo~Da~Vinci  (16.02.19 17:58:41)
yasaların gerçekten adalet için varolduğunu düşünmen ilginç.

  • makbur  (16.02.19 22:48:36)