[]

Marketten Banka Kartı ile Sigara için Komisyon mu Kesiliyor?

Az önce, oturduğum şehrin en populer caddelerinden birinin üzerindeki tekel bayiden bira almak için içeri girdim.

Uzun hikaye oldu, kısa kesmek gerekirse banka veya kredi kartıyla alışverişte kendileri zarar ediyormuş.

Yaklaşık 6 yıldır yakındaki bakkaldan sadece sigara almak için banka kartı kullanıyorum ve bana zarar ettiğine dair tek cümle kurmadı.

İşin doğrusu nedir?

 
bizim sütçü de aynısını yapmaya başladı. bence dalavere ya, vergisi gözükmesin diye nakitten çalışıyorlar.


  • windows95  (14.02.19 01:04:09) 
Çok bilinen bir şey bu sözlükte başlığı bile vardı. Tekelciler sigara üreticilerine parayı nakit ödediklerini kredi kartıyla olan ödemeleri ise geç ve komisyon kesintisiyle aldıklarını ileri sürerek böyle yapıyor. Tabii esnaflık nedir bilen insanlar böyle şeylere tevessül etmezler.

.
eksisozluk.com
  • Ufuk  (14.02.19 01:12:37) 
iyi birine benziyordu.
İşin kötüsü beni kendisine yalancı demekle suçladı
bakkalda komisyon olmadığını söyleyince aptal olduklarını söyledi..
Onun için sordum aslında fark alsa sorun etmem. :(

bu arada adam 40 civarı ve küpe takıyordu:)

Yanlış bir şeyler olduğunu anlamalıydım.
  • november wine  (14.02.19 01:18:59 ~ 01:24:02) 
Küçük esnafın kendine yaptığı en büyük kötülük ve vizyonsuzluk bu. Bunun yüzünden yavaş yavaş ayağımızı süpermaketlere alıştırıyoruz küçücük alışverişler için bile.

Bu efsaneyi kim ortaya attı, bütün küçük esnaf bunu nasıl kabul etti aklım almıyor gerçekten. Ama hepsi sanki aynı ağızdan konuşuyor.

Pos cihazlarının büyük bir çoğunluğunda 2 çeşit çalışma tipi var, ya parayı ertesi gün alırsınız, yada 21-40 (bu aralık bankaya/kullanılan karta/işletmetnin ciro büyüklüğüne göre değişiyor) gün sonra alırsınız. Ertesi gün alırsanız bir miktar kesinti olur, güncel dönemde yaklaşık olarak %2.4 gibi oranlarda bu kesinti. Vadeli alırsanız kesinti olmaz, tam para elinize geçer.

Bundan 3 sene önce, 10TL olan sigaranın kar marjı ise bakkal için 50 kuruştu. Bugünlerde sanıyorum 70 kuruş civarlarındadır. Yani aslında 10TL'yi kart ile ödediğinizde, yaklaşık 24 kuruşu pos cihazı komisyonuna giderken, bakkala 45 kuruş civarında bir kar hala kalıyor. Nakit satıştan ettiği karın %70'ine yakın bir miktar.

Diğer taraftan bakkallar sigarayı kendileri de kredi kartı ile alabiliyorlar toptancıdan. Yani aslında kendileri de bu parayı hesap kesim tarihlerine göre 30 gün sonra ödeyebiliyorlar.

Fakat bir şekilde, bu konudaki tavırları hep aynı, ve bu yüzden insanlar süper marketlere daha çok gitmeye başlıyorlar.
  • talasas  (14.02.19 02:01:16) 
Para hemen hesaplarına geçsin istiyorlar. 25-40gün bekleseler kesintisiz yatacak. Kesinti oranları ve kesintisiz parayı alma zamanları anlaşmalarına bağlı aslında (yüzde 1.5-8 arası duydum ben).

Arkadaşın dediği gibi vizyonsuz oldukları için kârdan azıcık azalma yerine müşteri kaybetmeyi tercih ediyorlar. Aslında kâr etmese bile bu satışı yapıp müşteri çekmek daha akıllıca. Ama bunu görebilseler bakkal olmazlardı sanırım.

Bide türk tipi esnaf ve sanayici her zaman kısa vadeli plan yapar. 1 aylık bile idare edecek ciro yoksa ne diye kredi kartı işine girerler bilmiyorum.

Ayrıca kartla işlemde vergi direk kesiliyor. Vergi kaçıramıyorlar. Tabi bankanın aldığı aylık ücret de var.
  • the coon  (14.02.19 02:43:23) 
bi süredir değil uzun süredir büfe bakkal tekel bayi tarzı yerler +50 kuruş kesiyor kart alışverişlerinde sigaraya. bu yüzden bizimkiler marketten kartonla alıyorlar haftada bir.


  • aydogank  (14.02.19 05:12:26) 
Yahu adamlar zaten çok cüzi bir kar payına sahip, bir de komisyon ödemek istemiyorlar haklı olarak, ne var bunda?

Bu vizyonsuzluk falan değil, bu kadar ufak problemleri büyüten insanların kaprisleri en büyük problem bence.
  • bosver nicki  (14.02.19 10:20:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.