Neden Araba Hırsızlığı Az?

Selamlar,

Abi bu hırsızlar gecenin körü risk alıp evlere giriyor, gündüz vakti banka soyuyor, BİM soyan bile var. Bir sürü hırsızlık olayı duyuyoruz. Peki sokakda, dışarıda, herkesin önüne açıkça park edilmiş 200.000-300.000TL'lik araçlar var, BMW, Mercedes, Audi. Bunlar neden bu araçları çalmıyor? Halbuki daha az risklidir, ıssız bir sokakta yap işini geç. Bu araçlar nasıl çalınmıyor anlamıyorum, ulan babaannemin takma dişi çalınıyor, bunlar çalınmıyor.

Çok mu zor, çok mu riskli, takibi mi kolay, nedir yani tam olarak bu araçların çalınmamasının arkasındaki neden?

çalsa nasıl satacak? ruhsat vs. gerekiyor. ama evden aldığı altın vb. eşyaları paraya çevirmesi çok kolay.

  • contavolta  (13.02.19 10:02:10)
dendiği gibi elden çıkarması zor. parçalatıp satmak istese bile her şehirde bu işler nerelerde dönüyor, bilinir. sanayi sitelerinde bulunur araçlar aynı gün. yok "hemen parçalatmasın, biraz beklesin" dense, bu defa da arabayı saklayacak yer sorunu olacak. koca araba sonuçta.

  • akatreil  (13.02.19 10:09:15)
bir de su var polis ev hirsizi vs pesine dusmuyor ama teror tehdidi sebebi ile araba hirsiigini ciddi takip ediyor

  • medievalman  (13.02.19 10:15:47)
zamanında doğan slx imiz vardı alındığının ilk zamanları çalındı iskeletini bulmuştuk :)

  • hitsumo  (13.02.19 10:17:13)
ruhsat vs. sorun değil bence.sonuçta arabayı parçalayıp parça parça satıyorlar.arabayı komple sattığında bile o kadar para etmiyor bazen.

  • since1907  (13.02.19 10:20:02)
anahtarı olmadıktan sonra yeni arabaları çalmak imkansız gibi bir şey. ki evlerde anahtar bulurlarsa arabaları da çalıyorlar ya da kontak üstü anahtar bırakıp aracınızı kısa süreliğine terk ettiğinizde çalıyorlar bolca karşılaşıyoruz. tabi bu araçları genelde sahiplerine geri satıyorlar. 200bin 300bin değerinde araçları 20bin 30bine sahibine geri satıyorlar yoksa arabanı bidaha bulamazsın diye. tabi gayrimeşru işleri için kullanmak isteyenlere de aynı şekilde satıyorlar 20-30bine. tek bir iş için kullanıp terk ediyor adamlar bi yerde aracı.

  • zozjotejmnk  (13.02.19 10:52:39)
-anahtarsiz calmak zor
-10yildan genc neredeyse butun arabalarda immobilizer ve alarm var. anahtar olmadan motor calismiyor yada alarm otuyor. bunlari devre disi birakmak teknik beceri ve tecrube ister. bizim hirsizlarda oyle yetenekler yok
- butun ana yollarda/sehirlerarasi yollarda kopru giselerde kameralar var. adim adim arabanin nereye gittigini takip etmek mumkun
- bir sekilde caldin ve garajina aldin diyelim, sasi numarasi, ruhsat numarasi vs hepsi kayitli kolay kolay satamazsin. ya yurtdisina cikarip satacaksin, yada parcalayip yedek parca yapacaksin. yurtdisinda zaten en pahali aracin bile ikinci eli cok ucuz degmez. parca olarak satmak da kolay degil
  • crucio  (13.02.19 11:29:22)
Ya arabada takip cihazı varsa? Parçalayana kadar anasını öttürürler o hırsızın.

  • bos gezenin bos ustasi  (13.02.19 12:20:01)
yeni nesil araçları çalıştırıp götürmek çok zor. çekici vs lazım. bu yüzden motosikletleri çalıyorlar.

  • orpheus  (13.02.19 12:53:51 ~ 12:55:34)