araçta olmazsa olmazlar

merhabalar iyi geceler. ilk aracımı 4 gün önce aldım ve bir araçta olmazsa olmazlar ne diye araştırıyorum. epey bir yol katettim fakat deneyimler daha önemli.

sizin araçlarınızda olmazsa olmaz dediğiniz ilk yardım seti yangın söndürücü vs gibi zorunlu şeyler dışında olması gereken materyaller nedir, siz neler bulunduruyorsunuz?

sevgiler.

gazete kağıdı, ağrı kesici tarzı günlük ilaçlar, telefon tutucu.
aldıklarını yazsan daha güzel yardımcı olunur.

  • musmus  (13.02.19 01:21:50)
telefon tutacağı
usb kablo
çakmaklığa takmalık şarj girişi
  • false pretension  (13.02.19 01:21:53)
mini bir ilk yardım kutusu. el kadar olandan. acil durum için yara bandı, pamuk vs oluyor içinde.
ıslak-kuru mendil. şak gerekiyor.
şarj kablosu. pek tavsiye etmem kullanmayı, illaki telefonu bozuyorlar bence.
arka koltuğa minik yumuşak bir yastık. hiç ummadığınız bir anda ya arabadaki birine ya da size gerekecek, emin olun.
çakmak. muhakkak gerekiyor. dursun kenarda.
istanbul trafiğine çıkacaksanız bol çerez-atıştırmalık. iki haftada bir dolduruyorum :)
  • lovemyself  (13.02.19 01:26:55)
Bir arkadaşım torpido gözünde çocuk kitapları, çikotalar vs bulunduruyordu. Cam silen çocuklara para yerine kitap, çikolata vermek iyi fikir.

Şehir dışı seyahatler yapıyorsanız bagajınızda küçük bir kilim hatta 2 tane katlanan sandalye bulundurmak iyi olur. Güzel bir manzara görünce mola vermek isteyebilirsiniz. Ayrıca bagajda 2 litrelik bir su şişesi bulundurmak da gerekir. Araba hararet yapar, başka bir şeye gerekir falan. Su iyidir, bulundurun.
  • amortisman  (13.02.19 01:33:28)
Buz siyirmak icin supurge ve cam silecegi.
Yine kar kuremek icin aluminyum kurek(hafif).

  • bos gezenin bos ustasi  (13.02.19 01:40:00)
Beyzbol sopası. Brandy, viski.

Cam silen çocuğa kitap verecekmiş. Romantizmin doruklarında Brandy icinizi ısıtır.
  • habarbey  (13.02.19 02:03:41)
yangın tüpü, ilkyardım çantası, üçgen reflektör, kriko, bijon anahtarı olmazsa olmazlar. ilave olarak lastik tamir kiti(köpük), çekme halatı, akü takviye kablosu, el feneri, motoryağı, su, kar zinciri. abartıyorsun diyenler olabilir belki ama Antalya’da yaşanan sel felaketinden sonra iki tanede can yeleği alıp bagaja atmayı düşünmüyor değilim. hayırlı olsun bu arada, umarım hiç birine ihtiyacın olmaz, kazasız belasız sürüşler.

  • datdiridat  (13.02.19 02:09:03)
-güneş gözlüğü ve/veya kartal gözü gibi karanlıkta falan iyi görmeyi sağlayan bir gözlük.
-su.
-küçük de olsa bir kolonya.
-yangın tüpü.
-pürel tarzı bir dezenfektanımsı.
-ağrı kesici.
-çeşitli telefon aksesuarları.
-el feneri.
-hayvanlarla ilgiliyseniz bagajda 1-2 kilo kedi/köpek maması.
-tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar. (gofret, sakız, kuruyemiş vb.)
-yedek deodorant, ıslak/kuru mendil, cımbız, törpü gibi ufak tefek her zaman kullanılabilecek olan aletlerin olduğu küçük bir çanta.
-bozuk para.

güzel günlerde sürün, kazasız belasız.
  • blatta hiberna  (13.02.19 02:17:28 ~ 02:18:30)
Hayırlı uğurlu olsun.

Torpido gözünde, ıslak mendil, el dezenfektanı, peçete, kolonya, yara bandı, bozuk para, birkaç kartvizit

Bagajda, kamp sandalyesi, beyzbol sopası, sabun, poşet, bez, camsil
  • rakidabalikolsa  (13.02.19 02:46:43)
Aracım yok ama azıcık tecrübemle:
- arabanın kullanma kılavuzu

Hiç olmadık anda bir şeyi nasıl yapacağınızı bilemezsiniz ve hemen de bulma veya birine sorma imkanınız yoktur açar bakarsınız.
  • senolll  (13.02.19 03:08:34)
telefon tutucu, yoksa bluetooth kiti, çakmaklıkta usb.

  • avianthem  (13.02.19 06:43:13)
su, ufak atıştırmalıklar ve şeker.(şeker düşmesine karşı.)

  • killerbee  (13.02.19 07:59:41)
biber gazı

araç kamerası
  • yazar yazmaz yazan yazar  (13.02.19 08:17:13)
bagajda mutlaka yedek kıyafet, ayakkabı, kamp sandalyesi, kilim. içerde güneş gözlüğü, sarj aleti, parfüm, bozuk para, kalem, defter, çakmak, porselen tabak:)

  • zozjotejmnk  (13.02.19 09:27:04)
Olmazsa olmaz değil çoğu ama benim bulundurduklarım:

- Antifriz
- 1.5 litrelik su
- Lastik tamir kiti (şu geçici köpüklerden)
- Buz kazıyan zımbırtı
- OBD2 cihazı (hata tespiti için)
- Telefon numarasının yazılı olduğu numaratör
- Çoklu ucu olan telefon usb sarj kablosu
- Telefon tutucu (mıknatıssız olan, navigasyon için lazım oluyor)
- Araç kaza tespit tutanak kiti (fotokopili tutanak ve gerekli şeylerin fotokopisi, kalem)
  • Abdurrahman  (13.02.19 09:35:24 ~ 09:35:59)
kaza tespit tutanağı ile lastik tamir köpüğü yeter. tuvalet kağıdıyla traş bıçağı da koy.

  • mikahakkinen  (13.02.19 09:42:18)
çok şey yazlmış hepsini okuyamadım ama
el feneri
ufak bir çok maksatlı çakı
şarj kablosu
ıslak mendil
kalem
kağıt bardak

ilk aklıma gelenler
  • basond  (13.02.19 21:08:09)