en iyi kahve (milli mesele)

abd'de yaşayan biriyle dilim gelişsin diye konuşuyorduk. türk kahvesini çok merak ettiğini söyledi.
en iyisinden yollamamı istedi.
istanbulda, en iyi türk kahvesini nerede bulabilirim?

böyle yıllardır bu işi yapan temiz bir yer? bir de güzel bir kutu ayarlarsam harika olur.
benim aklıma ilk kurukahvecimehmet efendi geldi.

kurukahveci mahmut efendi eminönünde dükkanı var tüm sokak kahve kokuyo.

taze kahve çekiyolar anında paketleyip veriyorlar

sıra baya uzun ama
  • bardakigüneşgözlüğü  (12.02.19 01:21:24)
Abicim neden kasiyorsun ki, eksperimi bu işin sanki. Git markete al bi mehmet efendi ve mahdumlari ya da bildik oturmus markalardan birini, misal kahve dunyasi.. yolla:)

  • her giriste sifresini unutan adam  (12.02.19 01:22:11)
Biliyorsun Turk kahvesinin onemi pisirme yonteminden geliyor. Yoksa kahve brezilyadan... burda yetismez bile. Sen aynen bunu yaz . Gelsin burda icsin. Anla be karrrdesimm..

  • tunaktunaktun  (12.02.19 01:34:52)
az kavrulmuş ve espressodan ince çekilmiş iyi bir kahve al(tabii böyle direkt alamazsın çekirdeği temin edip çektirmen lazım veya kendisine sor espressodan ince çektirebilir misin ona göre çekirdek yollarım de) en iyisini arıyorsan "türk kahvesi" diye sorarsan anca en kötüsünü alırsın.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (12.02.19 01:38:28)
siz tr de o abd de mi yaşıyor ?

  • oscar  (12.02.19 02:02:30)
ben tr o abd.
pişirme yöntemi de önemli ise o zaman cezve de mi yollamalıyım?

  • farrytikki2  (12.02.19 02:08:05)
Bir cezve de koyun kutuya, anladığım kadarıyla yaban ellerde cezve olayı yok. Süt kaynatılan tava benzeri şeyde kahve yapmaya kalkan insan gördü bu gözler. Hatta ideali kahve+cezve+fincan üçlüsü olabilir. Gerçi espresso fincanı da iş görür ama maksat şirinlik olsun.

Kurukahveci Mehmet Efendi bu işin piri olmakla beraber, İstiklal'de Mandabatmaz da yabancı sitelere falan çıkmıştı bir ara ve o da kahve satıyor. Bu arada taze çekilmiş kahve Amerika'ya gidene kadar taze kalır mı şüpheye düştüm, vakumlu paket alsanız daha iyi sanki. Mehmet Efendi'den alınca hep kağıt kesede veriyorlar, bilemedim.
  • wish i could find a way to disappear  (12.02.19 03:51:54)
www.amazon.com

türkiyeden yollamayın tabiki. türk kahvesi amerikqdw gümrükten geçmez amazondan alın yollayın.

türkiyeren hadi yollamaya kalksanız 20 25 dolar da kargo tutar ki gümrükten kesinlikle geçmez
  • oscar  (12.02.19 04:48:13)
kurukahveci mehmet efendi, mandabatmaz denedim ama benim en çok hoşuma gideni üsküdardaki Kurukahveci Hafız Ahmet oldu açıkçası.

  • contavolta  (12.02.19 09:10:36)
türkiyede kahve yetişmiyor.
Türk kahvesi bir kahve (çekirdek) türü değil pişirme yöntemi.
Arkadaşım cappuccino'yu çok merak ediyor, italyadan kahve gönderecekler ne kadar saçmaysa, bu da o kadar saçma.

(btw: türkiyeyi geçtim, sanırım avrupada bile kahve yetişmiyor, hepsinin kökeni aynı: latin amerika)

Starbucks türkiyede "Caffè Verona" kullanıyor türk kahveyi yaparken.
Git bir mağazaya, al bu aromadan, çift çektir, (en ince taneli çektir) sonra evinde çezvede pişir ver arkadaşlarına
  • Corc  (12.02.19 09:30:27 ~ 09:33:42)
meksika'daki yine bu durumdaki arkadaşlara istanbul'dan kahve, cezve, fincan ve hacı bekir lokumundan oluşan küçük bir paket yapıp göndermiştik, gümrükten de geçti içtiler de mis gibi. kahvenin hava almaması gerek, o kadar sürede kendinden geçer. en güzeli diye iddialı olmaya gerek yok bence, mehmet efendi gayet iyi.

  • gkhncnzdgn  (12.02.19 11:31:53)
cezve gondermeye karar verirseniz toprak cezve de gonderebilirsiniz. kahvenin tadini etkiliyor.

  • jimicik  (12.02.19 12:01:45)