[]

Bestesel Şiirler

Leylim Ley parçasının Sabahattin Ali şiiri olduğunu bilmiyordum

siir.alternatifim.com

Lakin sozlerine de bakinca bazi şiirlerin sanki bestelenmeye musait, ya da bestelenmek için yazildiği kaygisi on plandaymis gibi geliyor.

Bu bir edebi teknik mi yoksa Sabahattin Ali gibi bazi şairler bestelenmeye yönelik hususi şiir mi yaziyorlar?

 
(bkz: hece ölçüsü)
(bkz: kafiye)

  • ben demistim zaten  (10.02.19 16:45:50) 
Hece ölçüsü ya da kafiye zorunluluk değil tabi ki ama önemli unsurlar bizim halk edebiyatına baktığınız zaman. Türkülerin, ninnilerin hepsinde hece ölçüsü ve uyak düzeni vardır ki ezberleyip bestelenmesi kolay olsun.

Aruzla yazılmış şiirler de besteleniyor, Dönülmez Akşamın Ufkundayım en bilinen örneklerdendir. Şiirin içindeki ahenk unsurlarıyla alakalı bir şey. Kafiye, ölçü, asonans, aliterasyon vs. bunlar sağlar şiirdeki musikiyi.

Nazım'ın, Attila İlhan'ın ölçü ya da siirin tamaminda yer alacak bir uyak duzeni gözetmeden yazdığı şiirler de besteleniyor. Örnekleri çok fazla zaten.
  • black holes in the sky  (10.02.19 19:48:14) 
ikisi de mümkün ama sabahattin ali'nin öyle bir kaygıyla şiir yazdığını sanmıyorum çok emin olmasam da.

bestelenmeye yönelik yazan şairler de var elbet mesela vecdi bingöl sadettin kaynak bestelesin diye şiirler yazmıştır. ya da münir nurettin'in meşhur kalamış'ı behçet kemal tarafından münir beyin ısrarları üzerine yazılmıştır. bunun üzerine bir hatıraları da var şiirin nasıl yazıldığı üzerine.
  • nickimin hakkini veremedim  (10.02.19 21:53:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.