Otomatik Saat

Otomatik saatler kolun hareketiyle calisiyor ancak gece yatarken cikarip sabah durmamasi nasil saglanir. Bilen var mi?

O kadar erken durmaz. 1 gün kolunda kalınca eski Seiko'lar 4-5 gün gidiyor. Sanırım yenileri daha da uzun gidiyor.

  • bos gezenin bos ustasi  (10.02.19 14:12:01)
kurabilirsin, bir cogu kurulabiliyor.

tastamam kurduğunuzda 40 saate kadar çalışır zaten.
  • kaptankedi  (10.02.19 14:18:00)
Eşimin saati otomatik, 36 saat dayanıyor takılmadığında. Saatten saate değişiyor diye biliyorum. 8 saatlik uykuda çıkarsanız duracağını sanmıyorum.

  • rakidabalikolsa  (10.02.19 14:20:29)
o iş için kutular var saat kurma kutuları var
şunun gibi
youtu.be
ama diğer arkadaşların dediği gibi genelde rezervleri 1 günü geçiyor.
benim saatimi dediğin şekilde gece çıkartıp sabah takıyorum ve kurma ihtiyacı duymuyorum.
  • rentts  (10.02.19 14:26:08)
Saatlerimden 4 tanesi otomatik, her gun ayni saati takmayinca durur tabi. Onun icin watch winder denen kutulardan aldim cunku yeri geliyor bazen bir saati 2 ay sonra tekrar takasiniz geliyor.

  • crown  (10.02.19 15:59:17)
iclerinde kapasitor var. kolunda takili iken kinetik enerjiyi kapasitorde depoluyor. gerektiginde de kapasitordeki enerjiyi kullaniyor. kaliteli bir kapasitor tam doldugunda 3-4gunluk enerji saglayabilir

  • crucio  (10.02.19 17:02:12)
kapasitör mü :)

otomatik saatlerin pek çoğunda elektronik aksam yok, kapasitör yerine zemberek var efenim.

yeni nesil biraz daha elektronikli olanlar elbet var ama diğerlerine nazaran epey az.
  • kaptankedi  (10.02.19 18:50:28)
zaten otomatik saatin esprisi ve biraz sanat eseri olması da tümüyle mekanik olmasından.

  • kaptankedi  (10.02.19 18:50:44)