[]

Bilgisayar tavsiyesi

Merhaba 3dsmax için bilgisayar topluyorum. Bu konuda cahilim.
Biraz araştırdım ama karşıma çok uçuk fiyatlar çıkıyor. Profesyonel olarak kullanmayacağım. Orta seviye benim için yeterli.

Bana birbiriyle uyumlu makul bir masaüstü sistem yazarsanız çok sevinirim. saygılarımla.

mesela aşağıdaki linke tıklayınca 3 çeşit sistem toplanmış farklı bütçeler için. Linkin en altında 2600 tl olan sistem şimdi 6000 tlyi geçiyor.Ayrıca yeterli mi ve içinde gereksiz dodanımlar var mı onu da bilemiyorum.
www.truvadesign.tv

yardımlarınızı bekliyorum.

yazar olmayanlar nicksiz.yazar@gmail.com adresine tavsiye gönderirse sevinirim.

 
3d modellemede ne kadar çekirdek o kadar hızlı görüntü işleme demek. Ne kadar yüksek tek çekirdek hızı o kadar yüksek render demek.

Öte yandan nvidia'nın quadro serisi var Geforce yerine modelleme vs için kullanılan. 7000 tl falan bu kartlar. Üst limiti yok bu bilgisayarların. 100 bin tl bile harcasan daha iyisi mevcut piyasada.

Hepsini geçtim ben 10 sene önce pentium 4 makinada 3ds Max ile banyo tasarımı yapıyordum oluyordu yani. Eski sürüm 3DS Max ile heveslik bir kullanıcı için normal bir masaüstü bilgisayar ve ekran kartı yeterli olacaktır. Mümkün mertebe işlemciyi 4 çekirdekli ve yüksek hızlı seçmen iyi olur.

Hatta 2. El toplamak istersen daha iyi bile olur.i7 4790K işlemci z87 anakart, ufak bir oc, gtx 1060 ekran kartı falan fena olmaz, ekonomik de olur. Bu arada saydığım işlemci ve anakart gayet eski artık üretilmiyor ama oldukça güçlüdür.

Böyle ekonomik sistemlerde ne zaman köşe sayısını arttırırsın 16-20 vs makina kasmaya başlar biraz zaman alır, öyle pürüzsüz köşeler elde etmek için beklemen gerekir görüntüyü işlemesini.

İşin bitince render alıp bakman da zaman alabilir ama olur her türlü.

Ne yapmak istediğine, ne düzeyde olduğuna bağlı biraz bu sorduğun soru. Ev tipi bilgisayar ile 4K animasyon üretemezsin mesela. 4K geç full HD bile olmaz.

Ama apartman gibi, bina gibi iç mimari gibi vs şeyler yapılabilir bence. Çok hakim değilim, emin konuşmayayım ama kimse cevap vermemiş o nedenle biraz fikir vermek istedim.
  • bos gezenin bos ustasi  (08.02.19 12:16:16) 
çok sağolun emek vermişsiniz.

en sonda yazdığınız gibi bina, iç mimari gibi şeyler yapacağım. tavsiyenizi değerlendireceğim.

çok yazan olmamış bir de mail ekleyip yayınlayayım:)
  • nickaramaktanbiktimben de bunickisectim  (08.02.19 12:24:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.