gss prim

ben ikametgahımın olduğu şehirden farklı bir şehirde öğrenciyim. 1500 lira borç var geçmişe dönük. bunu sildirmemin bir yolu var mı? ikametgahım ailemin yanında ve o hesapla prim borcu çıkıyor. ama ikametgahımı bulunduğum yere aldıramam.

bir de bu işleri halletmek için kayıtlı olduğu şehire mi gitmem gerek?

borcun tahakkuk ettiği dönem öğrenci isen sgk müdürlüğüne gidip başvur yaş da önemli bu arada.gss hane halkını baz alır yani haneye giren gelire bakılır o da adres kaydı sistemine göre o hane de yaşayanlar baz alınır.

  • jactantia  (08.02.19 10:40:47)
25 yaşın üzerindeyim. o yüzden silinmez belki. ama şu an ailemle yaşamıyorum. yurtta kalıyorum. bu silinmesini sağlamaz mı bazı dönemlerin? bir de tedavi olabilmek için o 1500'ü ödemek mi zorundayım?

  • hknty  (08.02.19 11:32:20)
gss hesabında hane geliri olarak yeşilkartlı olursanız düşer ama ikametinizi aldıramıyorsanız direkt en düşükten hesaplanır; 25 yaş üstü erkekler öğrenci olsa da gss borcu çıkar. stajyerseniz, adınıza prim yatıyorsa(çalışıyorsanız) ya da malülseniz ancak iptal edilir. onun harici borç tahakkuk etmeye devam edecektir.
ikametinizin olduğu yere gitmek zorunda değilsiniz işleminizle ilgili dilekçeler vs ilgili sgm ye gönderilir. o şehirde öğrenci olduğunuzu belirtin yeterli.
hastanelerde yalnızca acil durumlarda bakılırsınız ama tabi acil kodu doktorunuz girerse bakılırsınız onun harici bakılmanız mümkün değil. bugüne kadar gitmişseniz bu borçla beraber o da ayrı yazıyla sonradan sizden istenir ona göre dikkatli olun derim. seçim öncesi belki yine yapılandırma af vs gelebilir tabi garantisi yok.
  • windymimas  (08.02.19 14:39:02 ~ 14:45:33)