Kiracıya yapılan icra takibi sonrası

Selamlar,

Kirasını ödemeyen kiracı için, icra takibi (örnek no. 13) başlatmıştık. Gereken bekleme sürelerinden sonra, kiracının icra takibine itiraz etmediği veüzerinde icra edilecek hiç malı, maaşı vs. çıkmadığı bildirildi. Avukatımız olmadığından tıkandık bu süreçte. Tahliye davası açmamız lazım sanırım ama konuya tam vakıf değilim. Avukat arkadaşların yardımını bekliyorum. (İstanbul)

30 gün dolmuş ve borca itiraz edilmemişse, tahliye için, icra hukuk mahkemesine tahliye davası açmanız gerekmektedir. Borçlu 31. gün bütün kirayı yatırsa da, 30 gün içinde ödeme yapmamış olduğundan, mahkeme tahliyeye karar vermek zorundadır. 30 gün dolduktan sonra borcu yatırması, kiracıyı sadece hacizden kurtarır. Tahliyeden kurtarmaz. 30 gün dolmuşsa, hem tahliye davası açabilir, hem de alacağın tahsili için icra dosyasında haciz talebinde bulunabilirsiniz.

  • trajikomix  (07.02.19 19:24:18)
@trajikomix teşekkürler.. Peki avukat bulamadık diyelim, kendi başımıza açabilir miyiz bu davayı ?

  • rockdriller  (08.02.19 01:25:48)
Avukatsız tahliye davası açılır mı ?
Cevap : doktor olmadan 20 yaş dişi çekmeye benzer. Zorlarsan çekilebilir de acı çekmeye gerek yok.

  • photo85  (08.02.19 18:43:20)
tabiki açabilirsiniz. benim bu durumlar için tavsiyem bir avukata dava dilekçesini yazdırmanız (kesinlikle arzuhalciye gitmeyin) ve duruşmaları kendiniz takip etmeniz.

bu durumda avukatların ne eziyetler çektiğini de görebiliyorsunuz :)
  • trajikomix  (08.02.19 20:04:03)