Duasına karşılık bulan oldu mu?

Basit meseleler için demiyorum, ciddi ciddi imkansıza yakın taleplerinizin dua sonucunda gerçekleştiği oldu mu hiç? Fakat şöyle bir husus var, o arzu sayesinde aslında tüm şartları bir araya getirip doğal olarak beklediğiniz sonuçların ortaya çıkmasını içeren şeyler değil sorduğum.

Duaların karşılık bulduğuna inanmaya ihtiyacım var.

Ateistsen doğal olarak inanmazsın, değilsen zaten inanmak zorundasın abi. Yaşını, eğitim durumunu merak ettim.

  • diffarentiationation  (07.02.19 14:13:26)
Benim oldu.cok sevdigim bir teyze vardi. Ona yakin oturmayi onunla vakit gecirmeyi cok istemistim.aradan yillar gecti o teyzenin yegeni ile evlenip evinin karsisinda 10 yil yasadim :)

Stressiz sıkıntısız bir isim olsun diye etmistim o da oldu şükür.

Bana gore bir seyi isterken cok icten ve samimi sekilde istemek gerekiyor.
Ve olumlu dusunmek gerekiyor.
  • brnbrs  (07.02.19 14:14:39)
Oldu aslında. Kendimi deist olarak tanımlayan biriyim bu arada. Kendi maceraperestliğime ailemi de dahil etmenin ve devalüasyon hengamesinin sonucunda beş kuruş paramızın olmadığı bir zamanda o zaman orta 1’e başlayacak kızkardeşimin kitap defter vs masrafları için çıktım yayan koca şehirde alacaklılardan üç beş kuruşu alabilir miyim diye. Akşama kadar sağa sola yayan koşturmanın sonucunda elde var sıfır. Eve ne yüzle gidecem, kızkardeşime ne diyecem bilmiyorum. Okul başlayalı bir haftayı geçmiş, dibin dibine vurmuşuz. Çaresiz sadece dua ettim. Elimden tek gelen buydu. Bir beş dakika geçmedi bir adam geldi yolun karşısından beni görmüş. sen xxxx amcanın oğlu değil misin? diye. Aylar önce işini yapmıştık, hatırladım. Ya çok ayıp oldu xxx amcaya, borcum vardı gelemedim bir türlü, sana versem olur mu? dedi. Eve koşarak gittim. Belki 8-10 km vardır.

  • insomnia  (07.02.19 14:16:38)
benim oldu ama istekler bitmiyor halen devam ediyorum duaya.

  • for day to break  (07.02.19 14:18:37)
evet oldu. mantıken imkansızdı ve çaba sarf ederek elde edebileceğim bir şey değildi. istedim ama çok istedim. her gün, aylarca istedim. dua edip duruyordum.

sonra bu duam şaşırtıcı şekilde kabul oldu... AMA beni gerçekten belki hayat boyu üzecek bir şeye sebep oldu. anlatsalar inanmazdım bunun böyle bir şeye yol açacağına, yani ne gibi kötü bi şey olabilir ki derdim.

AMA öyle bi oluyor ki... hay azını kırıyım ya niye böyle oldu ki diyorsun. gerçekten hayırlısını istemek lazımmış ağzımın payını aldım.

bu arada merak eden olur belki, lütfen sormayın söyleyemem canım hala fena sıkkın...
  • ssiradanbirigibi  (07.02.19 14:20:43)
Artık pozitif düşünce,dua falan bunlara inanmıyorum. Dualarım da iş konusunda tutmuyor. Çok istediğim sınavı bir iki puanla kaybettim.

  • gelmeistemem  (07.02.19 14:37:08)
Karşılık bulduğunu düşünen insanlar algıda seçici olduğu için karşılık bulduğunu sanırlar. Kişiye göre imkansız olan bir şeyin gerçekleşmesi ise bir tesadüften ibaret. Dua diye bir şeyin bilimde karşılığı yok.

"Bir şeyi çok istersen olur" düşüncesini şunu düşünerek un ufak edebilirsiniz:

Evladı ölüm döşeğinde olan anne babalara sorun bakalım şu hayatta en çok ama en çok neyi isterlermiş, o istek uğruna nelerden vazgeçerlermiş.
  • ruhen hastayim ben  (07.02.19 14:39:55)
Oldu, hem de bir değil, imkansıza yakın 3 şey.

1- Orta düzey bir öğrenciydim. Çok okurdum, okulda başarılı bir öğrenciydim ama Anadolu Liselerine hazırlık kursuna gittiğimde ortalarda derece alan bir çocuktum. İlk tercihim olan en yüksek puanlı Anadolu Lisesini kazandım.

2- Şirkette ne uzar ne kısalır vaziyetteydim. İşimi çok iyi biliyorum ama çalıştığım şirkette direktörler belli. Değiştirecekleri zaman bir bir masadan kalkıyor öbür direktörle yer değiştiriyorlar. Öyle bir yapı içinde hem de bir kadının 3 basamak birden atlaması imkansıza yakındı, oldu valla

3- Bunu kardeşim için istmiştim. Evleri var ama kentsel dönüşümde yıkılmak üzere karar alınmış, müteahhit iflas etmiş. İki emekli insan mümkün değil birikmiş paralarıyla ev almaları. Resmen melek gibi bir adam çıktı evi yatırım amaçlı satınaldı. O parayla kardeşim yeni bir ev alabildi.

Böyle imkansız durumlarda şu duayı ediyorum ben: "Rabbim benim gücüm bu kadar. Ancak sen istersen olur. Sana zor yok. Sana havale ediyorum (derdimi)"

Allah için zor yok, Allah için "fazla" yok.
  • SiyamkedisiZorro  (07.02.19 14:42:43)
oldu.

10 sene önce; 4 ay boyunca her gece yatmadan önce dua ettim. gerçekleşmesi gerçekten imkansıza yakın bir şeydi.
gerçekleşti. hatta uzun bir süre inanamadım

fakat; şu anda baktığımda keşke gerçekleşmeseydi diyorum.

bakış açımı değiştirdi bu olay benim maneviyata ve gerçekten duaların cevap bulduğunu gördüm.

hayırlısını isteyin. iyi veya kötü hayırlısı neyse o olsun deyin. ve kalbinizi temiz tutun.

bu arada aşk/gönül işi vs değildi mevzu.
  • mistikla  (07.02.19 15:34:41)
oldu.
aslında direkt olarak bir şey istemek değildi. ama hiç beklemediğim şey oldu.
olmasaydı bugün burda olmazdım.
her gün şükür ediyorum.
  • Techsavvy  (07.02.19 15:39:03 ~ 15:40:45)
büyük bir tesadüf veya tesadüfler silsilesiyle gerçekleşen isteklere insanlar dua ettim oldu diyor. çok çalışıp sınavı kazanıyor sonra diyor ki annesi ya çok dua etmiştim kabul oldu. lan manyak gece gündüz çalıştı çocuğun zaten ne duası?

üstteki yazılan tüm örnekler "tesadüfen" oluşan şeyler. kötü bir şey olunca "kendim ettim kendim buldum." iyi bir şey olunca "dua ettim oldu"

soruya cevap: olmadı.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (07.02.19 16:21:13)
Benim oldu. Çok istiyordum ama tüm şartlar aksini gösteriyordu. Gerçekleşmesine hâlâ rasyonel bir açıklama bulamıyorum. Üstelik ben bir istedim ama 3 katını elde ettim.

Marjinal bir ateist ya da samimi bir dindar olabilirsin. Ama tüm kalbimle ve içtenliğimle söylüyorum ki her iki ihtimalde de “mutlak” olan tek bir şey var:

Bir şeyi gerçekten çok isteyip onu elde etmemen imkansız. Bir şeyi isteyip de elde edememişsen bil ki gerçekten, tüm kalbinle istememişsindir. Üstelik duayı sadece “dilemek, istemek” olarak anlamak doğru değil, icrai karşılığını da yerine getirmek gerek.

Lorenzo’nun Yağı filmini izle ve gerçek hikayesini oku. Dua etmek, bir şeyi gerçekten tüm kalbiyle istemek ve elde etmek tam olarak bu!

Şikayet etme, yakınma, ümidini yitirme, sadece mücadele et. Filmin sonunda da bunu ifade eden bir pasaj var:

Hayat mücadeleyle anlam bulur. Zafer ve yenilgi sadece Tanrı’nın elindedir. O zaman yaşasın mücadele!
  • levent bilgen  (07.02.19 19:48:39)