[]

Spin off ve prequel farkı

Better Call Saul, Breking Bad prequel'ıdır diyen de var, spin off'udur diyen de. Prequel ve spin off arasındaki en önemli fark nedir?
 
prequel o dizide/filmde anlatılan hikayenin, olay örgüsünün öncesini anlatır.
spin off ise o dizide anlatılan evrende geçen ama aynı olay örgüsünü devam ettirmeyen olay örgüsüne sahip formattır.

  • Jux  (06.02.19 22:16:07 ~ 22:16:22) 
rogue one spin off diye biliyorum. episode 4-5-6 prequel.


  • alperz  (06.02.19 22:17:07) 
Prequel'de dizinin/filmin öncesi anlatılıyor; Spinoff, dizideki/filmdeki herhangi bir karakterin merkezinde yeni bir olay anlatılır. Spinoff'da zaman çizelgesi önemli değil, Prequel'de de karakter önemli değil. Misal Prometheus filmi Alien filminin Prequel'i, yani ilk Alien'in öncesini anlatıyor; Joey dizisi de Friends'in Spinoff'u, Friends'deki Joey karakterine yeni bir dizi yapılmış, Joey Tribbiani etrafında yeni bir hikaye anlatılıyor. Bahsettiğin iki diziyi de izlemediğim için onlardan örnek veremedim.


  • angelus  (06.02.19 22:17:19) 
biri olunca diğeri olmuyor diye bir şey yok. spin off daha genel bir kavram. prequel sadece zamana odaklı. better call saul hem spin-off hem de prequel.


  • rotten head  (06.02.19 23:25:03) 
Örneklemek gerekirse;

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi Prequel'dir, Better Caul Saul ise spin off
  • aynabugusu  (07.02.19 00:10:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.