Kıdem tazminatı gelir vergisi için

İlgili vergi dairesine başvurun diyor. Burası neresi?

Şirketin bağlı olduğu vergi dairesi.

  • kafadanbacakli  (06.02.19 08:29:36)
Öncelikle kıdem tazminatını düzenleyen ve halen yürürlükte olan eski 1475 sayılı İş Kanunumuzun 14’üncü maddesi çerçevesinde işçilere ödenen kıdem tazminatından gelir vergisi kesilmez. Sadece binde 7,59 oranında damga vergisi kesilir. Dolayısı ile kıdem tazminatını almış kişilerden kesilen bir gelir vergisi olmadığı için bunun iadesi gibi bir konuda söz konusu değildir.

O halde sözü edilen ve manşetlere taşının konu nedir?

Çalışma yaşamında işçiye kıdem tazminatı almaya hak kazandıran nedenler dışında bazı hallerde de kıdem tazminatı ödenebilmektedir. Bunlar; karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardır.

Yazının tamamı: www.birgun.net
  • plastic_angel  (06.02.19 12:06:10 ~ 12:06:28)