Şuan muayenesiz araç kullanmanın cezası nedir?

"Muayenesiz araç kullanan şoförlere 108 TL para cezasının yanında sürücünün ehliyetine 10 ceza puanı işlenmektedir. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine 2 ay süreyle el konulur."

deniyor. ama bazı yerlerde de "ilk defada 1 hafta süre veriliyor, bu sürede yapılmazsa ceza uygulanıyor" deniyor.

şuan güncel durum ne bu konuda?

güncel durum o şekilde.

şimdi muayenesiz yakalanırsanız olması gereken şey, ceza yiyorsunuz, sonra da muayenesiz olduğu için aracı bağlıyorlar.

o 108 liradan kaçış yok. muayene tarihinden sonra yakalanırsanız 108 lirayı yiyorsunuz, ama aracı bağlamıyorlar. muayeneyi yaptırmanız için 1 hafta süre veriyorlar. o 1 hafta içinde tekrar yakalanırsanız izin kağıdınızı gösterip tekrar ceza ödemiyorsunuz, aracınız da bağlanmıyor.

bundan emin değilim, bana da polis söylemişti. 1 hafta izin hakkınızı kullanabilmek için sürücü koltuğunda ruhsat sahibinin olması gerekiyor. aracı kullanan ruhsat sahibi değilse o aracı yine bağlıyorlar, 1 hafta süre yok.
  • kibritsuyu  (04.02.19 11:30:02 ~ 11:31:25)
muayene tarihi geçmiş, 2 hafta sonra giricem muayeneye ama bu haftasonu başka bir şehre gitmem gerekiyor.

bu durumda durdurulursam 108 lira ceza hariç araç bağlanıyor mu bağlanmıyor mu? daha önce yakalama olmadı, 1 hafta geçmiş zaten.

2. ve 3. cümleleri anlamadım :/
  • Dimi  (04.02.19 11:53:39 ~ 12:00:06)
İlk yakalanmanızda ceza kesilir, muayeneyi yaptırmanız için 1 hafta süre verilir. O 1 hafta içinde yaptırmaz ve yakalanırsanız aracınız bağlanır.

Sizin durumunuzda en fazla ceza yersiniz, göze alıyorsanız trafiğe çıkın.
  • tss  (04.02.19 12:00:01)
Muayeneye gittiginde geciken her ay için de ceza alıyor benim tatlı devletim.

  • herhaltibiliyoring  (04.02.19 14:13:16)
şunu demek istiyorum. araç sahibi siz misiniz? araç başkasının adına ise 1 hafta süre vermeyip direkt bağlayabilirler.

doğruluğundan emin değilim, yıllar önce bir polis söylemişti.
  • kibritsuyu  (04.02.19 18:58:19)
@kibritsuyu, araç sahibi ben değildim, yakalandım, dediğiniz gibi olmadı. Ceza yazıldı 1 hafta süre verildi.

  • tss  (04.02.19 19:43:07)