iş değiştirme

selamlar

günümüz koşulları düşünüldüğünde, 8 yıldır aynı şirkette çalıştığım şirketi bırakıp %40 daha fazla para veren, daha kurumsal, sermayesi daha fazla yere geçmem ne kadar riskli sizce? Mevcut şirketim çoğunlukla yurt dışına iş yapan, sektörde iyi bilinen bir firma. Geçeceğim şirket de sermayesi sağlam bir banka iştiraki.

Ne düşünürdünüz?

sektör : yazılım

knk sen hatayı 8 yıl orada kalmakla yapmışsın zaten. bence geç.

  • datnet  (31.01.19 10:14:04)
tazminatin ne olacak? 8 yil az buz degil

  • alttaraf  (31.01.19 10:42:26)
Şu anki iş ortamı huzurlu mu? Günün en çok saatinin geçirildiği yerde benim için bir kıstastır. Bir olasılık da olsa, daha iyi maaş için gittiğin yerde huzursuz bir ortam bulup hayata lanet etmek de var. Ya da halihazırda huzursuz olup yeni denizlere yelken açmak da..

  • Lanovaromana  (31.01.19 11:00:54)
Şu anki iş yerimde çok huzurluyum, ama aynı işleri tekrar tekrar yapar pozisyondayım. Yeni şeyler görmenin vakti geldi gibi geliyor bana da. Ama hani kriz var, ilk önce gelen ilk giden vs düşündürüyor tabi.

  • oncrossfire  (31.01.19 11:09:04)
Yurtdışı ile bağlantılı olanı tercih et. İş değiştirmek çok ciddi bir şey. Önemli olan işine severek gitmen. Öyleyse değiştirme.

  • rakidabalikolsa  (31.01.19 12:04:28)
İş değiştirmek için ekonomik olması gereken minimum kriter mevcut maaşınızın %20 fazlasını almanızdır, bu kriter tamamlanmış.
Yazılım şirketi dahi olsa (sürekligüncellenen bir sektör) aynı şirkette 8 seneyi ancak Türk'ler ve orta doğulular kabul ederler. Avrupa ve Amerika, terfi almadığınız sürece aynı şirkette 2. seneden sonra devam etmenize pek anlam veremez. Daha farklı bir vizyon olanağı isterseniz değiştirmeniz kesinlikle uygundur.
Her iki firma da iyi görünüyor zaten, eğer eksik bilgi yoksa, o nedenle tüm bu +/- leribir kenara koyup (çünkü hep artı görünüyor), şirkete içiniz ısındı mı duygularınıza yönelin.
Bol şans.
  • aycelen  (31.01.19 13:06:50)
Kidem tazminatin ne olacak?

Bir de zaten yutrdisina is yapiyormussunuz. Yani isin garanti gibi biraz. Ben olsam gecmezdim.
  • chitosan  (31.01.19 17:06:31)
mevcut maasin 10bin tl olsa. yaklaşık 50bin tllik bir kıdem tazminatından vazgeçiyorsun.
%40 farkı düşünrsek; 50/4 = yaklaşık 1 yıl kıdem tazminatı için çalışacaksınız bunu göz önünde bulundurun.

eğer lokasyon, şirket kültürü v.s. iyise benim için iş değiştirme zam oranı min %40, daha ağır şartlarda %70 derim. yazılımcı için şirketin yaptığı projeler de çok önemlidir onları değerlendirin bence.
  • nuisance  (31.01.19 18:11:20)