Para işlerinden anlayanlar bi bakıverin

Selamlar.

7-8 yıl önce Almnanya'ya çalışmaya giden çok yakın bir arkadaşım kesin dönüş yapmaya karar verdi. Yaklaşık olarak 300bin euro birikmiş parası var, bu parayı da tek seferde almak istiyor buraya. Yalnız Türkiye'de herhangi bir hesabı olmadığı için tüm parayı benim hesabıma atmayı teklif etti. Daha öncesinde onlarca kez para transferi gerçekleşti aramızda ama en babası 5bin euro falandı. Bu kadar yüksek bir meblağ özellikle benim için sorun olur mu? Kardeş bu para nerden geldi cart curt yaparlar mı bana?

Bunun haricinde başka bir biçimde taşıyabilir miyiz bu parayı?

Teşekkür ederim.

8k tl üstü tüm ödemeleri bankalar otomatik olarak gelir idaresine bildiriyor, gelir idareside bunları terör yardımı kapsamında araştırıyor dönem dönem. sormamaları için hiç bir sebep yok. sorarlarsa nasıl açıklayacağınızı düşünün, en kötü o paraya vergi borcu çıkartırlar. 300k € hali hazırda 1.8milyon tl, az bir para değil

  • dertli gönüllere giren işte benim zeki müren  (30.01.19 21:59:33)
sorun olur muhtemelen. türkiye'ye gelsin hesap açsın sonra swift yaparak getirsin parasını.

  • prasinos  (30.01.19 22:08:09)
bence bulaşma.

  • lata  (30.01.19 22:13:42)
Almancilar hep yapiyo akrabalarina bisey olmuyor. ama o riski alacaksan adam gibi komisyon al.

  • acemi  (30.01.19 22:14:14)
Siz o topa girmeyin, gelsin kendi adına hesap açsın sonra swift yapsın kendi hesabına. açıklama gerekirse kendi parası zaten.

  • taurina  (30.01.19 22:14:42)
parayı yollarsa 1 ay sonra vermeyi teklif et, 30 bin lira kadar faiz gelir :))

  • prasinos  (30.01.19 22:18:05)
Peki benim bu işten çıkarım ne olacak diye bir sor arkadaşına. 1 ay faizini alayım dersen ses etmemesi lazım aldığın riski düşünerek.

  • shangrilla  (30.01.19 23:13:29)
Simdi subeye gitmeden de hesap aciliyor bazi bankalarda uygulama uzerinden, bi onu arastirin isterseniz risk almak istemiyorsaniz.

  • c1b2k3  (31.01.19 01:00:57)
7-8 yılda 300 bin Euroyu nasıl biriktirmiş? helal olsun arkadaşına! Parayı yollat sonra çök üstüne :)

  • çağrılmayan yakup  (31.01.19 01:59:02)
Halkbankasinin ve isbankasinin almanyada hemen hemen her sehirde subesi var kendi basina neden halletmiyor hem de o kadar para. Bence girme o işe.

  • hepbiarayisicinde  (31.01.19 02:10:59)
parayı al ve kaç

  • herhaltibiliyoring  (31.01.19 02:51:52 ~ 02:53:51)