wordpress kurulumu veritabanı bağlantı hatası

daha önce pek çok wordpress sitesi kurduğum sunucuma yine yeni bir account açtım ve her zamanki gibi rutin mysql işlemlerini tamamladım, wordpress dosyalarını upload ettim vs.

ancak ne yaptıysam kurulumda girdiğim bilgileri kabul etmiyor, " ya wp-config.php içindeki bilgiler yanlış ya da veritabanı sunucusu aktif değil" gibi bir hata veriyor.

onlarca kez kontrol ettim veritabanı ismi, kullanıcı ismi ve parola doğru. sunucu zaten her zamanki gibi localhost.

hatta cpanel'den account'u silip tekrar oluşturdum, yine olmuyor. cpanel üzerinden veritabanına erişebiliyorum, yani aktif.

sorun ne olabilir? yardım lütfen saatlerdir uğraşıyorum ama aklıma bir şey gelmiyor.

Config dosyasından debug mode'unu true yapın, o zaman sorun neredeyse gösterecektir muhtemelen.

  • amortisman  (29.01.19 02:35:19)
config dosyasının oluşturmamış. sample dosyasını değiştirip denedim, şöyle bir hata veriyor.

Warning: mysqli_real_connect(): (HY000/2002): No such file or directory in /home/plus/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1531

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/plus/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1562

Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/plus/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1562

google'layıp bakacağım şimdi.
  • lordoz  (29.01.19 02:45:34)
tema da hata olabilir ya da güncellenmesi gerekebilir.

  • çiçekgaraj  (29.01.19 02:49:26)
@çiçekgaraj tema ile alakası olması pek mümkün değil keza hiç kurulum yapmıyor.

verdiği hatayı arattığımda php sürümünün mysqli istediği ve bununla ilgili bir uyumsuzluk olduğundan bahsediyor, çözüm için php.ini dosyasında bir iki işlem önerilmiş ama benim php.ini dosyasına erişimim yok hosting firması ile iletişime geçmem gerekiyor sanırım ama php.ini düzenlemesinin de işe yarayıp yaramayacağı meçhul. hof, gece gece.
  • lordoz  (29.01.19 03:12:36)