[]

Azeri türkülerinin makamı

Başlık çok genel oldu, ama söylemek istediğim bu azeri türkülerinde cok popüler bir makam var. Dut ağacı boyunca, nazende sevgilim, ığdır' ın al alması gibi parçaların makamı nedir acaba? Müzikle amatör olarak ilgilenen birisi olarak hicaz olduklarını düşünüyorum, ama bu parçaları çaldığım zaman sanki hicaz değilmiş gibi geliyor aldıkları notalardan dolayı. Bilen yetkili bir abi/abla aydınlatabilir mi acaba?
 
ığdır'ın al alması (deryada deryâlıklar) ve dut ağacı (menim balam) hihavend makamıdır


  • dertli gönüllere giren işte benim zeki müren  (29.01.19 01:24:42) 
Eserler hicaz değil fakat dinlediğiniz versiyonlarda hicaz çeşnisi barındırıyor olabilirler.


  • joker hakki  (31.01.19 17:49:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.