Terapiye devam mı?

Uzun yıllardır aralıklarla terapiye gidiyorum. Önce üniversitenin psikoloğundan yaklaşık 2-2,5 sene faydalandım ve o yardım o süreçte bana çok ciddi fayda sağladı. Ardından çalışmaya başlayınca 7 ay süresince daha profesyonel bir yardım aldım, onun da bana önemli düzeyde katkıları oldu.

Üniversitede aldığım yardım ücretsizdi, 7 ay süreninse seans ücreti 100 TL idi; ayda 400 TL'ye denk geliyordu.

Yaklaşık 5 aydır terapiye gitmiyordum. Şimdi yeniden başka biriyle, bu defa bir psikanalistle terapiye başladım. Henüz iki seanstır birlikteyiz ve bana şimdiden iyi geldi. Uzun vadede de iyi geleceğini düşünüyorum. Bu terapistin seans ücreti ise 160 TL; ayda 640 TL ediyor.

Aldığım maaşla kıyasladığımda terapi benim için çok ciddi bir paraya denk geliyor. Bir psikanalistle ciddi manada yol kat edebilmek için ise en az 6 ay terapiye devam etmek gerekiyor. Bu para 6 ayda 3.840 TL, senede ise 7.860 TL ediyor. Bu bilgi bana kafayı yedirtiyor.

Çocukluktan gelen ciddi travmalarım var. Karakterimde, kafa yapımda bunca senedir terapiye gitmeme rağmen hala düzelmeyen ve düzelmesi gereken noktalar var. Bir psikanalistin hayatımda ciddi bir dönüşüme vesile olabileceğine inanıyorum, bunu biliyorum. Fakat psikanalistler ne yazık ki daha pahalı ücretlerle danışan görüyor.

Bu kadın zaten 280 TL olan ücretini benim için 160 TL'ye indirdi fakat bu bana yine de aşırı geliyor. Ödeyebileceğim miktar 60-80 olmalı ki ben bu ücreti kafaya takmayayım. Senede 8.000 TL biriktirebilecekken bu parayı terapiye vermek bana dokunuyor. Mantıklı bir şey mi yapıyorum hiç bilmiyorum.

Terapi bana çok iyi geliyor ama bu kadar paraya değer mi yoksa saçmalıyor muyum? Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

gitmesen kafan daha rahat olur herhalde :) vereceğin paraya bile takmıssın kafaya. verip gitsen buraya çok para veriyorum diyerek onu da kafaya takarsın.

  • koela  (28.01.19 14:44:30)
Seni cok iyi anliyorum. Disardan bakinca mantikli gelen terapiye devam etmek. Fakat parayi veren sen olunca koyuyor insana somut ve/veya kisa sureli faydalarini gormedigin birseye bu kadar para vermek. Bence verdigin o parayi kendine yatirim olarak dusun. Saglikli bir ruh, berrak ve duru bir zihin her seye bedel su hayatta.

  • cortado  (28.01.19 14:49:11)
Hem geçmişteki tecrübeleriniz, hem de şimdiki deneyiminiz için faydası oldu ve olacak diyorsunuz, bunun farkındalığını en iyi siz bilirsiniz, bir başkası değil. Sağlığınız, ruh haliniz, mutluluğunuz her şeyden daha değerli. Yılın sonunda banka hesabınızda +8000 TL görmek mi size daha çok fayda sağlayacak yoksa bu terapiye gitmiş olmanız mı? Veya artacak olan bu 8000 TL ile başka şeyler yapmış olmanız, misal seyahat etmiş olmanız mı daha faydalı olacak yoksa bu terapi mı, buna karar vermeniz lazım.

Para her daim kazanılır, çalıştıkça mesleğinizde tecrübe kazandıkça gelişir. Ancak bazı şeylerin düzeltilmesi zaman ilerledikçe daha da zor hale gelebilir. Hazır şimdiden imkanınız varken terapiye devam edin derim ben. Yıllar ilerledikçe kazancınızın artacağı gibi bu tür şeylerin de maliyeti artacak. Ancak ilerleyen yıllarda bu tür terapilere daha az ihtiyaç duyacaksanız şimdiki terapiyi kendinize yatırım olarak düşünebilirsiniz. Böylece mesela 5 yıl sonra 16.000 TL vermeniz gerekecek olan şeyi şimdi yaparak 8000 TL ile çözmüş olacaksınız.
  • taurina  (28.01.19 14:49:20)
yaz ikisini de gidersen verdiğin paraya değecek kazançların, vermezsen o parayı tutma ihtimalin, ya da gitmezsen hangi sıkıntılar seni bekliyor. sonuca göre ver kararını.

  • for day to break  (28.01.19 14:51:28)
Her zaman söylüyorum, huzur ÇOĞU ZAMAN satın alınabilen bir şey değildir, ama kimi zaman satın alınabilir. Bu da öyle durumlardan biri bence. Çözmediğin için her gün karşına çeşitli şekillerde çıkan sorunlarını milim milim de olsa yontmana yardımcı oluyorsa bile gitmeni öneririm terapiye.

"Ayağım kırık ama röntgen, alçı, doktor parası çok tutacak, ben evde hiç ayağımı kımıldatmadan dururum, yanlış kaynarsa da napalım artık" demiyoruz ama söz konusu zihinsel bir durum, elle tutulamaz şeyler olduğunda gayet umursamaz olabiliyor, ve hatta senin de şimdi dediğin gibi "acaba boşa mı paramı harcıyorum" diye düşünebiliyoruz.

Bir yılda biriktirdiğin parayla ne yapmayı planlarsın bilmiyorum ama bir şey satın alsan ya da bir seyahate gitsen bile bunlardan %100 keyif ve verim alabilecek misin?

Terapinin sana faydalı olduğunu biliyorsun zaten. Yazdıklarından ne kadar bilinçli ve eğitimli olduğun belli. Para dediğimiz şey bir araçtır, bugün buna harcarsın ama gelecekte kendini çok daha iyi hissettiğin zamanlarda bu harcadığının kat ve kat fazlasını kazanabilecek hale gelirsin. Evde fareler tüm tahtaları kemiriyor ama ben para biriktirip metal bir masa alsam çok şık durur demek gibi senin kafaya taktığın bu para. Sağlığınla değiş tokuş edebiliyorsan parayı düşünme derim.
  • miss copernicus cadisi  (28.01.19 14:52:25)
önce psikiyatriste gittin mi, hormonlarda, beyinde sıkıntı varsa ilaç gerekiyorsa terapinin bir anlamı kalmıyor

  • bir soru sorcam  (28.01.19 14:58:16)
terapistinden memnunsan ve astronomik rakamlar vermiyorsan kesinlikle değer.

  • kronik  (28.01.19 15:54:58)
İngilizcede path dependence diye bir kavram var. Türkçeye patika bağımlılığı olarak çevirebiliriz. Hatta iktisatçı arkadaşlar buna batık maliyet diyorlar. Bu kavrama göre sonucunun ne olacağını bilmediğimiz bir yolun yarısına gelince kişide devam edeyim mi? Etmesem mi? O kadar masraf, zaman harcadım. Ya istediğim gibi bitmezse? dediğimiz kararsızlık durumuna deniliyormuş. Yani bir yolda ne kadar çok zaman harcadiysak geri dönmenin/ vazgeçmenin bir o kadar zor olduğu durum.

Sizin durumunuzu da buna çok benzettim. Ben hiç psikolojik destek almadım dolayısıyla önerilerim biraz bekara eş boşamak kolay gibi gelebilir. Bence oturup arti ve eksilerini yazmaniz gerek. Yazdiklarıniza bakınca terapi almadığıniz o 5 aylık sürede ruh haliniz nasıldı? Karşılaştığınız sorunları tek başınıza çözebilme noktasında ne kadar aktiftiniz? Sizi yeniden terapiye başlatan şey "mutlaka terapiye devam etmeliyim" şeklinde alışkanlıktan gelen bir şey mi yoksa terapiye gerçekten ihtiyacınız olduğundan dolayı mı başladınız? Bu soruya verdiğiniz cevap bence bundan sonraki adımı belirliyor.
  • Amaranta ursula  (28.01.19 17:16:14)
Gitmelisin. Fiyatın da cok uygun olduģunu düşünüyorum. Kendinle ve travmalarla baş etmeye ćalışarak işkence gibi geçireceğin bir yılın sonunda bankada gördüğün paranın değeri ne olabiir ki?

  • velvetmorning  (28.01.19 17:49:26 ~ 17:49:51)