[]

Sokak kedisine aşı yaptırmak

Merhaba, 7-8 aylık çok tatli bir sokak kedisi var. Bebekliginden beri bize misafirliğe geliyor. Bahce katında oturuyoruz. Bu aralar sıklaştırdı ziyaretlerini, gece kaldığı oluyor. Benim de maalesef bazı kedilerle aynı ortamda olmam bile yetiyor alerji olmam için. Aşısız kedilerle daha çok oluyor sanki bu durum. Hapsirik krizine giriyorum, saatlerce suruyor.
Simdi bu kedicik yarı sokak kedisi olduğu için nasıl bir bakım yaptırılabilir merak ediyorum ikimizin de sağlığı icin. İyilik yapayım derken kötülük olmasın, aşı falan tedirgin ediyor. En azından kışı geçirdikten sonra mı götüreyim veterinere? Ne önerirsiniz?
Teşekkür ederim.


 
merhaba. alerjinin aşıyla bir alakası yoktur. bünyeler kedinin salyasındaki bir proteine alerjik olur, bu protein kedinin kendini yalamasıyla kürküne bulaşarak alerjik reaksiyona yol açar. kediyle daha çok zaman geçirince azalan alerjiler olduğu gibi, zyrtec gibi antihistaminik haplar kullanarak da reaksiyonunuzu hafifletebilirsiniz.

sokak kedisine aşı yaptırmanın pek bir anlamı yok, götüreceğiniz veteriner dünyanın en paragöz insanı değilse söyleyecektir zaten. hatta bazı yaklaşımlar ev kedilerine bile aşı yapma taraftarı değil. bağışıklık sistemini gereksiz yere zayıf düşürmekten tutun karaciğere zararlı olmasına kadar her aşının kendince kötü tarafları var.

en büyük iyilik kısır değilse kısırlaştırmak olur. iç dış parazit tedavisi yaptırmak da iyi olabilir.
  • bir garip melek  (28.01.19 16:43:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.