STATA, regresyon analizi

merhaba
ihracat ve reel efektif döviz kuru arasındaki ilişkiyi incelemem gerekiyor.

P>|t| değeri 0.0000, estat vif değeri 1 çıkıyor. böyle olduğunda bir hata varmış gibi geliyor bana.

sizce nasıl görünüyor. hatalı olmadığına emin olursam diğer adımlara devam edeceğim

eksiup.com

P-value'nun sifir cikmasi bagimsiz degiskeninizin aciklayiciliginin kuvvetli oldugunu gosteriyor, orada bir sorun yok. %1 significance level'da anlamli oldugunu soyleyebilirsiniz bagimsiz degiskeninizin. Eger o deger 0.04 gibi bir sey ciksaydi %5 diyecektiniz, gibi.

VIF'i bagimsiz degiskenler arasinda multicollinearity olup olmadigini test etmek icin kullaniyoruz. Fakat sizin su anda sadece bir tane bagimsiz degiskeniniz oldugu icin boyle bir problemden suphelenmenize gerek yok. Baska bagimsiz degiskenler de ekleyecekseniz o zaman VIF sonuclarina bakabilirsiniz.

Bir de gozlem sayiniz cok az, daha fazla observation ile daha anlamli sonuclar elde edebilirsiniz.
  • voyager 1  (27.01.19 18:42:38)
Voyager’a ek olarak, katsayılarınız fazlasıyla büyük. Değişkenleri logaritmik olarak ele almanız hem skalayı küçültür hem de serilerinizi lineerleştirir.

  • E.  (27.01.19 18:44:15)