SAP HANA verileri ram'de tutuyorsa nasıl SQL ile işlem yapabiliyoruz ?

Anladığım kadarıyla bir veritabanında SQL ile işlem yapabilmemiz için verilerin harddiskte depolanması gerekiyor(muş). Peki HANA bilgileri in memory tutuyorsa nasıl SQL sorguları yapabiliyoruz ? ya da ben çok yanlış geldim...

Sap falan bilmiyorum.
SQL, bir iliskisel veritabanı sorgulama/işleme dilidir. Verilerin fiziksel olarak nerede tutulduğunun bir önemi yoktur.

  • herhaltibiliyoring  (24.01.19 19:41:12)
Sorgulayacağın veriyi önce diskten RAM'e aktarıyordur, yani mutlaka bir SQL yedeğinin içe aktarılması gerek. Bu ya elle .sql dosyasını içe aktararak ya da veritabanı bilgilerini yazarak olur. SAP HANA kullanmadım, ne olduğunu da şimdi öğrendim. Sadece SAP ne onu biraz biliyorum.

Ben Redis diye bir veritabanı kullanıyorum, o da in-memory database olarak geçiyor. Belirli aralıklarla diske yazıp snapshot olarak kaydediyor, duruma göre oradan devam ediyorum. Veriyi RAMden okuyarak korkunç bir performans elde edebiliyorsun. Tek kötü yanı RAM kadar veri doldurabiliyorsun ama bunun da kolayı var, verilerin kullanmak isteyebileceğin kadarını RAMde tutarsan sorun olmaz.
  • hayirsiz  (24.01.19 19:42:40 ~ 19:45:49)
Ram de sonucta bir fiziksel hafiza. Elle tutulur bisey.

Veritabanini istersen kagida yaz istersen kasete kaydet her turlu oraya sql ile erisebilirsin.
  • acemi  (24.01.19 19:46:17)
Acilin ya hanaci geldi.
Veritabanları kabaca 2 ye ayrılır. (başkada ayrılırsa şimdi konumuz degil)
normalize denormalize
veriyi yazmak için okumak için
neyse bunları bosver
mesela bende mütevazı bir firmada 1 server var uygun fiyatlı bir makina 64 gb ram var. bu serverda hana geliştirebilirim. tabloları denormalize hâlde depolarsam sqlden 100 kat daha hızlı select atabilir sorgu cekebilirim
  • graywolf  (24.01.19 21:32:25)
Yüksek kapasiteli ramleri harddisk olarak kullanabiliyoruz evet

  • graywolf  (24.01.19 21:33:02)
ram de hafıza. normal hafızadan farkı yok aslında. sadece elektrik kesilince gidiyor. ramda önbellekli şekilde tutuluyor. mesela 10 gb tamamı remde. işlem yapılınca remde yapılıyor ardından harddiske kaydediyor sana sonuç döndükten sonra.

  • ipmus90  (25.01.19 11:31:16)