Ford fiesta 1.25 trend x(benzin) mi yoksa 1.5 trend(dizel) mi?

Merhaba, ikinci el araba almak istiyorum. Ford fiesta 1.25 trend x(benzin) mi yoksa 1.5 trend(dizel) mi tercih etmeliyim. Benzinli olan 2014 model 48 bin kmde ve trend x model olduğu için elektrikli ve ısıtmalı aynalar, hız sabitleme, park sensörü vb. gibi ekstra özellikleri var. Dizel olan ise 2014 model 85 bin kmde ve fiyat olarak benzinliye göre 3 bin TL daha pahalı. Dizel aracın sahibi sonradan park sensörü taktırmış. Genelde şehir içinde işe gidiş geliş için kullanacağım ancak benzinlinin çok yaktığına dair yazılar okudum. Ayrıca dizel motor 1.5 olduğu için benzinliye göre yılda 600 TL daha fazla vergisi var ve avrupada dizel araçlar yavaş yavaş azaltılmaya başladı, kafam karıştı. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Ev iş arası kaç km? trafik oluyor mu?
dizel biraz daha mantıklı gibi görünüyor ikisi de aynı model nihayetinde. km'si de tercih edilmeyecek yüksek sayılmaz. ama vergiyi düşününce neredeyse kafa kafaya gelirler bence ev-iş arası uzak değilse.

  • ayin yazari  (20.01.19 21:28:40)
Yılda kaç bin km yapacaksın? Fazla km yapacaksan dizel al.

  • komando kani var bende  (20.01.19 21:30:04)
Avrupadaki akım bizi etkilemez. Hatta dizelleri bize yollarlar. 600 liralık vergi farkı da zamanla azalacak. Bence öncelikli olarak yapacağınız km önemli. Çok kullanılacaksa dizel hala avantajĺı. Tabi araçların ekspertiz raporuna bakmak lazım. Km'ler orijinal mi, önemli bir kazası var mı. Ekspertiz ücretleri çok tutmuyor diye biliyorum. Ben olsam raporu görmeden karar vermem.

  • the coon  (20.01.19 21:40:52)
benzinliyi al geç. yaklaşık aynı yakıyor. konforlu, düşük kilometreli, daha çok özellikli olana binmiş olursun.

  • babilbaligi  (20.01.19 22:14:21)
1,25 motor muhtemelen atmosferik motor. Çok verimli olacağını sanmıyorum.

  • kumulatifvergimatrahi  (20.01.19 22:50:43)
1,25 fiestalar çöp. Dusuk hacimli diye demiyorum. Zaten satilmiyor da. Cok zor satiliyor.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (20.01.19 23:44:18)
Cevaplarınız için teşekkürler. Ev-iş arası mesafem az (6 km), ancak bazen trafik yoğun olabiliyor. Ayrıca arabayı öncelikle alma sebebimin işe gidip gelme olmasına rağmen aldıktan sonra mümkün oldukça fazla kullanacağımı düşünüyorum. Bahsettiğim araçların ilanlarına aşağıdan ulaşıp yorumlayabilirseniz daha sağlıklı olabilir:

www.sahibinden.com

  • muhendisin sessizligi  (21.01.19 00:27:06 ~ 00:30:46)
1.25 şehiriçi aracı şehirler arasında eziyet eder. dizel rahat ettirir ancak kmsi çok. biraz kullanıp satarım diyorsan dizel al.

  • mikahakkinen  (21.01.19 00:43:08)
1.25 temizliğinde 1.5 tdci olanindan bul onu al. Dizel ilanindaki araci begenmedim.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (21.01.19 00:54:26)
Bir süredir ilanları takip ediyorum, dizel araçların kmleri hep 100 binin üzerinde. Bu aracın 1.25 versiyonu gibi az kullanılmış düşük kmde olan 1.5 bulabileceğimi sanmıyorum. 85 bin km çok fazla mı bu sebeple mi dizeli alma diyorsunuz yoksa başka sebepleri var mı?

  • muhendisin sessizligi  (21.01.19 18:13:01)