[]

Yazılım Öğrenme

Arkadaşlar selam,

Yazılım öğrenmek istiyorum ama nereden başlamak gerek onu bilemiyorum. Şimdi bir sürü soru gelecek mobil mi sql mi yoksa başka bir şey mi diye. Daha karar vermedim, verecek kadar bilgim de yok sanırım. Biraz beyin fırtınası gibi olsa cevaplar gerçekten mutlu olurum.

Teşekkür ederim.

 
oncelikle hayirli ve gecmis olsun. yazilim ogrenmek istiyorum deyince mobil mi sql mi diye soranlardan uzak dur. cunku onlar henuz olayi anlamamis. okuma yazma ogrenmek istiyorum diyen birisine siir mi roman mi diye sormak gibi birsey bu.

ilk cevap vermek gereken soru "neden?". neden yazilim ogrenmeye karar verdin? yazilimcilar cok kazaniyor, yurtdisina kolay gidiyorlar diye mi? eger oyleyse yol yakinken vazgec. cunku yazilim birazcik sanat birazcik matematik gibidir. hem yeteneginin olmasi lazim, hem de sabirli ve azimli olman lazim. disardan kolay gozukse de zor bir is.

eger illa ogrenecegim diyorsan ilk once isin teorik ve bilim kismini ogrenmelisin.
- data structures and algorithms: burasi yazilim isinin kalbidir. bu konularda kendini cok iyi gelistirmen ve cok iyi bilginin olmasi lazim. merdiven alti yazilimci ile hakiki yazilimciyi ayiran sey bu noktadaki bilgisidir. bu konulari ogrenmek icin herhangi bir programlama dili bilmene gerek yok. burasi tamamen matematik ve analitik dusunce bilgisi gerektiren yerler.
- daha sonra baslangic icin kendine bir programlama dili secmelisin. c, java, python, scala vs istedigin dili secebilirsin ama hepsinin birbirinden farkli programlama yaklasimlari icin ozellesmis diller. C cok eski bir dil olmasina ragmen cok guzel bir dil. yazilimciyi hicbir sekilde sinirlamaz, ama herseyi kendin kontrol etmen gerekir. java daha populer ve object oriented bir dil, python scripting language olarak gecerken scala da functional programming olarak en populer dillerden birisi. gordugun gibi birbirinden farkli programlama yaklasimlari mevcut. bunlari da ogrenip, farklarini avantajlarini vs bilmekte fayda var.
bundan sonrasi tamamen pratik ve senin zevkine ilgi alanina kalmis birsey.
-mobil, backend, frontend bunlar cok muhim degil. bir program yazmayi ogrendiginde sadece istedigin platformdaki API vs SDK'lara asina olman istedigin platformda yazmani saglayacaktir.

butun bunlari nereden ogrenecegim diyorsan, udacity, udemy, coursera gibi sitelerde her konuyla ilgili onlarca belki yuzlerce ucretli/ucretsiz kurs var. onlari takip edebilirsin. youtube'da MIT, Harvard gibi uninversitelerin derslerinin kayitlari var onlari izleyebilirsin. yine yuzlerce/binlerce blog, websitesi vs mevcut.
  • crucio  (20.01.19 12:48:57) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.