Gittigidiyor / Dolandırma Olursa?

selam,

gittigidiyor sistemini bilenlere sorum olacak. sitede net bir cevap bulamadım.

senaryo 1
diyelim ki alıcımız kötü niyetli. gelen doğru ürünü eksiksiz teslim aldı.
fakat gg'de dedi ki "bana bambaşka bi ürün geldi amk".
bu durumda gg, parayı satıcıya aktarmıyor ve satıcı mağdur oluyor. satıcı da kargonun içeriğini ispatlayamaz, "x'e fatura kesip y ürününü göndermiş" diye düşünülür falan.

bu durumda hain dolandırıcı parasını geri alıp ürün de yanına kar mı kalıyor? gg'nin bu durumda izlediği yöntem nedir?

senaryo 2
bu kez diyelim ki satıcımız kötü niyetli. ayakkabı yollayacağına patates yolladı alıcıya.
gg'de alıcı dedi ki "bana patates geldi amk". satıcı da "hayır karşim, ben ayakkabı koydum ama sen yanıltıcı davranmak ve paranı geri almak için patates göndermişim gibi konuşuyosun, ayıp lan ayıp, al ayakkabı faturası kestim"

bu durumda hain dolandırıcı yine de göndermediği ayakkabı ücretini alır mı? gg'nin bu durumda izlediği yöntem nedir?

(ceteris paribus olması için; referans puanının iki taraf için de çok iyi olduğunu düşünelim.)

teşekkürler.

Aslında bu yüzden paketlerin kargocunun yanında açılması gerekiyor, ama maalesef kargoculara bunu anlatamazsınız.

  • John Bloor  (18.01.19 11:31:13)
kritik şeylerde kargo şubesine gönderilmesini isterim.

satıcı şubeye göndermiyorsa eğer, kargo şubesine telefon açarım ben gelicem getirmeyin diye.

kapıya gelirse teslim almam şubeye yönlendiririm.

gider orada kontrol edeceğimi söyler onların gözü önünde açar bakarım.

öteki türlü çok zor, parayı satıcıya aktarmazlar, sana da geri vermezler sanırım savcılığa başvurulur falan.
  • killerbee  (18.01.19 11:52:52)
bu bana oldu. aliexpress üzerinden bir lamba aldım, bluetooth kulaklık geldi. ben de çektim fotoğrafını gönderdim. dedim yanlış ürün gelmiş.

paramı iade ettiler, kulaklığı da kargo bedelini düşünerek istemediler.

ama Türkiye'de yerleşik şirketler ne yapar bilemiyorum.
  • babilbaligi  (18.01.19 11:58:38)
Satıcı ve alıcı, aynı anda doğru olması mümkün olmayan farklı şeyler iddia ediyorlarsa para muhtemelen GG'de kalır, bu işten iki tarafın da karlı çıkamayacak olması dolandırıcılığı anlamsız yapar. Ek olarak olumsuz referans alacakları için zararlı da çıkarlar.

  • mikro patlama  (18.01.19 14:35:46)