Pilavı kaşıkla yemek kaba mı?

İşyerinde çoğu insan çatalla yiyor. Ben kaşıkla. Dedim bi sıkıntı mı var?

hiç de değil. takılmayın böyle şeylere.

  • lisw  (17.01.19 20:49:24)
yani bence kötü bi görüntüsü var ağzına kaşık sokmanın o yüzden ben çatalla yiyorum. ama isteyen istediği şekilde yesin kime ne yani.

  • theseachange  (17.01.19 20:49:36)
ben pilavı kaşıkla yiyen bir kadınla beraber olmazdım muhtemelen. kaba değil ama ne bileyim, bana çok uzak bir insan tipi gibi geliyor.

  • Bruce  (17.01.19 20:51:56 ~ 20:55:52)
Tabii ki kaba. Yasiniz 6'dan buyukse corba disinda hicbir yemegi kasikla yememelisiniz. Ayrica kesilecek bir sey olmasa da bicak elinizde olmali, yemeginizi bicakla toparlayarak yemelisiniz, ekmekle degil. Ha evinizde isterseniz tabagi yalayin o ayri:)

  • red g  (17.01.19 20:56:05)
Hiçbir şey düşünmezdim kaşıkla yiyen hakkında. Çatalla yiyen için de öyle. Safra problemi çektiğim sıralarda olsa "safra problemi yok ne güzel pilav yiyo darısı başıma" diye düşünürdüm en fazla :D

  • farabi  (17.01.19 20:58:02)
Belli bir görgü ve sofra ahlakı çerçevesinde isteyen herkes istediği gibi yemek yiyebilir. Her şeyi çatalla yemek çok zorlama, çok sonradan görme bir medeniyet çabası. Bir ara da lahmacunu çatal-bıçakla yiyenler peyda olmuştu. Vedat Milor yetişip "Lahmacunu elle yememek görgüsüzlüktür" diye veriştirmişti.

  • levent bilgen  (17.01.19 20:58:05 ~ 18.01.19 10:40:32)
değil bence. 3 milyar uzakdoğulu çubukla yiyor, ben bi'şey diyor muyum?
zerafet gösterisi için değil aç karnımızı doyurmak için yemek yiyoruz sonuçta.

  • g7mor  (17.01.19 20:59:59)
valla kaşıkla yenmez diye biliyorum, bu bir görgü kuralı mıdır? tartışılır.

bana en itici pilav yeme şekli nedir diye sorsan; ezerek çatalla derim.

evet bildiğin çatalla önce ezip daha solid bir yapıya getirip daha sonra çatalı alttan daldırmak suretiyle yeme olayı. hahaha

ona bakarsan bilmem kaç milyon arap da pençeleriyle yiyor?, benzinle de kıçlarını yıkıyolar.

toplumumuz genelinde düşünmek lazım.
  • killerbee  (17.01.19 21:06:27 ~ 21:07:28)
bizde pilava ekmek bandirarak da yiyen var. biz derken anadoluyu kastediyorum. ekmek kasik gorevi goruyor.

araplar bulgur pilavini direkt ellerini kullanarak yer mesela.

kasik cok klas kaliyor bunlarin yaninda. yani bence sikinti yok. kralice elizabeth'i ziyarete gitsem yine kasikla yerim pilavi.
  • Leonardo~Da~Vinci  (17.01.19 21:09:43)
değil, niye olsun? kaba olan pilavı kaşıkla yemek değil, herhangi bir yemeği kıtlıktan çıkmış gibi yemek bence.

bir de normalde kaşıkla yerken millet ayıplar diye muhtemelen çatala geçenler var ki hiç samimi değil. nasıl rahatsanız öyle yiyin.
  • dont eat me  (17.01.19 21:19:38)
yoo, hiç mesele değil. ben kaşıkla mı yiyor çatalla mı diye bakmam bile.

  • ozgur bir kusun hatirati  (17.01.19 21:26:54)
Okuduklarım karşısında şok olmuş durumdayım. Pilav -garnitür değil de- tek başınaysa, çatalla yemek zorlama ve itici bir harekettir. Sonradan görmeliğe işarettir.

  • shangrilla  (17.01.19 21:59:28)
ben birçok şeyi kaşıkla yiyorum. özellikle salata yemek daha kolay. köfte-pilav bile kaşıkla yerim :)

  • prasinos  (17.01.19 22:05:28)
pilav çatalla yenmez yahu

  • mcsword  (17.01.19 22:05:53)
Siz şok olanlara bakmayın. Adab-ı muaşeret gereği pilav çatalla yenilir. Bakın uymak zorundasınız demiyorum. Ama bıçağı sol elle tutmanız ne kadar aykırıysa, pilavı kaşıkla yemek de o kadar aykırıdır. Seçkin bir restorantta görülse oldukça kaba bulunur, esnaf lokantasında “bilmek zorunda değil” derlnip geçilebilir. Keyfine göre takılmak ayrı, “gerçekler” ayrı...

  • her giriste sifresini unutan adam  (17.01.19 22:15:07)
sen doğru şekilde yemişsin. pilav kaşıkla yenir. bende bazen çatalla yiyorum uzaylı gibi karşılanıyor. ama genelde pilav kaşıkla yenir bu böyledir.

  • ezkaza  (17.01.19 22:26:29)
"Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın"
Çatal muhabbetini bilmiyordum valla :(

  • ceyrekmunevver  (17.01.19 22:32:10)
Esnaf lokantasında pilavı kaşıkla yiyince "bilmek zorunda değil" deniliyormuş asdsad. Nasıl bir esnaf lokantası, nasıl bir konsept o? Daha neler göreceğiz, duyacağız bakalım.

"esnaf lokantasında çatalla pilav üstü kuru yemek" diye başlık açsak tutar mı acaba. :)
  • shangrilla  (17.01.19 22:39:41 ~ 22:41:34)
Siz pilav diye lapa falan mı yiyorsunuz iş yerinde. Pilav pilavsa zaten çatalla yenemez, dökülür. Yemeği döke döke yemek de bence bir görgüsüzlüktür. Kaşık, pilav vs. gibi taneli yiyecekleri veya sıvı yiyecekleri yemek için icat edilmiş faydalı bir araçtır. Plaza ortamlarında eski köye yeni adet getirmeye çalışanlara pirim vermeyin bence.

  • creepy  (17.01.19 23:00:57)
Yahu ne plazası ne sonradan görmesi, benim 1916 köy doğumlu dedem bile çatalla yiyordu. bu nasıl bir kompleks aman yarabbi...

  • Bruce  (17.01.19 23:13:40)
aynı şekilde çatalın kenarını bıçak gibi kullanarak bir şeyleri kesmek/bölmek de kaba mesela ama bu ülkede kimsenin kaba olmamak gibi bir özeni yok artık. o yüzden takıl kafana göre.

  • paslanmaz pencere  (18.01.19 00:30:04)