[]

In Or At

Bunlari çok doğru kullanıp kullanmadığımı bilmiyorum. Lise üni ingilizce derslerinden ne kaldiysa.

Native english birisi "in the car" "on the car" gibi yanlış kullanımlari çok garipsiyorlar mı yoksa ne demek istediğimizi anlayip üstünde durmuyorlar mı?

Ayrica native english konuşanlar da bu konularda hata yapıyorlar mı?

 
nativeler yapmaz bu hataları
anlıyorlar ne demek istediğini, bazıları şirin buluyor bu hataları bazıları hiç umursamıyor.

  • interview with the vampire  (17.01.19 15:08:17) 
native değilim. ben de sık sık bu hataların yapıldığına şahit oluyorum, hafif bir tebessümle geçiyorum. genelde hiç takılmıyorum bile. native insanlar çok gıcık tipler değillerse, onlar hiç takılmaz.

fakat anlam karmaşası yaratacak bir durumsa sormak gerekiyor, onu da farklı bir ifade ile soruyorum genelde.
  • babilbaligi  (17.01.19 15:13:51) 
Istersen under car de artikel bile kullanma garipsenmeyeceksin cunku sen yabancisin, o dili sonradan emek vererek ogrenmissin.

Garipsenmekten falan asla ama asla korkma. Ingilizceni elestirecek ve asagi gorecek olan tek insan grubu turkler. Korkman gereken sey gittigin ulkede is guc sahibi oldugunda formal yazilarda yapacagin yanlislar olsun. Konusma dilindeki hatalari hic kimse onemsemez. Ne italyan profesorler var senden benden kotu konusuyorlar ama okullarda ingilizce konferanslar veriyorlar gecekondu gibi ingilizceleriyle.
  • bos gezenin bos ustasi  (17.01.19 15:14:19 ~ 15:15:15) 
Native de bu hatalardan girmedim ben hic.
Nativeler ile konusuyorsan zaten bunlarim dogru kullanimona alışman fazla surmez. Zaten ne kastettigini anlarlar.

Genel olarak nativeler senin native olmadigini bildigi icin yapılan hatalari cok da garipsemezler. Hep karsilasiyorlae boyle seylerle zaten. Hic kafaya takilacak bir sey degil.
  • stavro  (17.01.19 15:37:54) 
Hissetmen benimsemen gerek. Ornegin in oluyorsa o seyin tumuyle icindesin ama ornegin at olunca etkisi altindasin. Odanin tumuyle icindesindir ama okuldaysan bahcesinde de olabilirsin kutuphasinde de. O nedenle in the room dediginde seni nerede bulabilecegimi bilirim ama at school dediginde emin olamam. At home dersen de emin olamam. Tamam oradasin ama tam olarak nerede. Masada oturuyorsun diyelim at the table olacak cunku masanin etki biraktigi alandasin ama in the table dersen masanin vidasi falan olman gerek tumuyle ahsabin icinde olursun. Tabi bunu hisset dedim
Zor ama Turkcede yapiyorsun. Bir isten emin degilsen yapmis diyorsun gorduysen yapti diyorsun. Bu da benzer bir durum.

  • Traveller  (17.01.19 15:49:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.