Tanrı kendini neden gizliyor?

tanrı'nın insanların dualarına yanıt vermemesinin nedeni nedir sizce? o kadar dua ettim şimdiye kadar, bir tek ben de etmedim tabii tüm insanlık yüzyıllardır dua ediyor, ediyor da yanıtsız kalıyor, tanrı varlığını göstermiyor. varlığından da emin olamıyoruz bu yüzden. neden kendini gizliyor?

not: soruda tanrı'nın var olduğu varsayılmıştır. ateist arkadaşlar çıkıp da "çünküm yoğ" demesin. :)

Senin için hayırlı olanı o bilir. Lambadaki cinle karıştırma

  • her gece aç  (17.01.19 01:14:01)
Ayrıca seni yaratırken sana sormamış her duana hemen ifindim diye dönüş mü yapmasını bekliyosun. Müslümansan kurandaki emirlere uyup yasaklardan kaçınacaksın fazla düşünme sıyırırsın

  • her gece aç  (17.01.19 01:18:52)
Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.
Al Capone

yani kısacası çalışma tarzı bu değil

bakara 216 da dururmu yapıştırmış cevabı
Belki de sizin hoşlanmadığınız şey, hakkınızda hayırlı olur; hoşlandığınız şey ise sizin için bir şer olur. Allah bilir, siz bilmezsiniz.
  • baknedicem  (17.01.19 01:34:57 ~ 01:40:51)
inanç ve sınanma olayının bir esprisi kalmıyor o zaman.

bir de hakikaten yok :/
  • zgrydn  (17.01.19 01:36:28)
Orta doğu da her gün kılıçtan geçen yüzlerce mazluma yanıt vermeyip, Avrupalı'ya bol bol refah verdiğinde göre, yanlış dini referans alarak dua ediliyor olabilir belki?

  • baal  (17.01.19 01:40:29)
Çünkü Tanrı varsa ya gücü her şeye yetmiyordur ya da iyi değildir. Sırf Tanrı diye niye mutlak iyi olmak zorunda olsun ki ayrıca? Bu güce tapan insan psikolojisi örneği. Ancak gerçek dünya öyle toz pembe değil, bizim ufak tefek isteklerimizin yanıtsız kalması bile hiç sayılır her gün belki sayısız çocuğun bebeğin tecavüze uğradığı, açlıktan ve dehşet verici şeylerden dolayı öldüğü bu dünyada.

  • siyah giyen adam  (17.01.19 01:46:47)
benim dualarımı kabul eder hep...

  • dilemma of subscribtionability  (17.01.19 02:00:10)
olmayan bir sey oldugu icin insanlar onu "gizleniyor" diye dusunuyor da olabilir.

  • for the record  (17.01.19 08:37:15 ~ 08:37:46)
"tüm insanlık yüzyıllardır dua ediyor, ediyor da yanıtsız kalıyor"

bu kanıya nasıl vardınız, nasıl emin oldunuz?

Görünmemeyi seçmesi kendi takdiridir, kaldı ki o zaman herkes inanır, o bilinmeyi ve inanılmayı istedi.

Ya zebur ya da tevratta (hatırlayamadım) şöyle söylediği ehli sünnet ve hadislerle bilinen birşeydir;

“Şayet cennet ve cehennemi yaratmasaydım, ben yine de ibadet ve itaat edilmeye layık bir İlah değil miydim?

Yani gördükten sonra herkes inanır, onun için önemli olan görmeden inanmak demek ki!

Belki de bu dünyadaki gözümüz, algımız, onu görebilmeye duyabilmeye yeterli de değildir. Hani ayette de anlatıldığı gibi Hz. Musa'nın Allah'ı görmek istemesi hadisesi var mesela.

Hz. Musa Allah ile konuşabildiği halde görememişti hani.
  • John Bloor  (17.01.19 09:19:54)
Tanrı gizli değil, sen göremiyorsun.

Yeshua said,
Know what is in front of your face
and what is hidden from you will be disclosed.
There is nothing hidden that will not be revealed.

And he said,
Whoever discovers what these sayings mean
will not taste death.

Yeshua said,
Seek and do not stop seeking until you find.
When you find, you will be troubled.
When you are troubled,
you will marvel and rule over all.

Yeshua said,
If your leaders tell you, “Look, the kingdom is in heaven,”
then the birds of heaven will precede you.
If they say to you, “It’s in the sea,”
then the fish will precede you.
But the kingdom is inside you and it is outside you.
When you know yourselves, then you will be known,
and you will understand that you are children of the living father.
But if you do not know yourselves,
then you dwell in poverty and you are poverty.
  • JohnOakley  (17.01.19 09:46:36)
şuan tam senin sorunla ilgili sayfalar okuyordum;

"allah yeryüzündeki insanlarla peygamberlri aracılığyla konuşur, dolayısıyla peygamberlerin mesajları önemlidir.

bu mesajların getirdiği esaslar önemsenmeden yapılan araştırmalar astral düzeyde kalır, daha yukarı çıkamaz.

maneviyat araştırması yapan kişinin önce peygamberini tespit etmesi gerekir. "hangi peygamberin kademi üzere ilerleyeceğim?" bu islam tasavvufunda çok büyük önem arz eder. nebi tespit edildikten sonra o nebinin tahtında, altında faaliyet yapılır."

kısaca diyor ki; nebiyi (peygamberi) atlamak suretiyle Allah'a ulaşamazsın.

tasavvufa giriş - (bkz: mahmud erol kılıç ) - sf 83
  • füt  (17.01.19 09:52:25 ~ 09:59:19)
hepsi kabul olsa kimse calismazdi pnp. Megan fox gelsin alem yapalim diye dua ederdim mesela. Ne anlami kaldi istedigin lap diye olunca.

  • stavro  (17.01.19 10:13:19 ~ 10:13:30)
  • dedim dedim de kime dedim  (17.01.19 10:19:37)
şimdi 15 yaşındaki merve kimbilir neler için dua ediyor, ya da ailesinden neler istiyor ama 15 yaşındaki merve'nin bu istekleri sence yararına mı değil. mesela benim var bu yaşlarda yeğenim sürekli değişir istekleri. duayı da bunun gibi düşünüyorum ben. bizim yararımıza +1

  • for day to break  (17.01.19 12:03:33)
İnsana bir zarar dokunduğunda bize yalvarır; sonra ona katımızdan bir nimet verdiğimizde, "Bunu ancak bir bilgi sayesinde elde ettim" der. Aksine o nimet bir imtihandır ama çokları bunu bilmez. (Zümer: 49)

İnsanı biz yarattık ve elbette içinden geçenleri biliriz; sağında solunda oturmuş iki alıcı (yaptığını) alıp kaydederken biz ona şah damarından daha yakınız. (Kaf: 16)

Dua olayı başka. Gözümüzün, kulağımızın, burnumuzun saptayamadığı bir şeyin, bir varlığın aslında olmadığını savunamayız. Hayır sandığımız şeyde şer, şer sandığımız şeyde de hayır olabilir. Bunu bilmek imkansız.
  • silah taciri  (17.01.19 14:50:53)