ihtar-prim iptali

3 tutanak sonrası yazılı ihtar alan ve savunmasını yazmış birinin şirketteki ay sonu satış rakamlarını geçmeleri sonucu alması gereken primden mahrum bırakılması karşılaştığınız bir olay mı , bir mağazada çalışıyorum , mağaza senede bir kere hedefi geçiyor onda da şahsımın insanüstü gayreti ile daha önce verilmemiş olan ekstrem bir rakam ( mağazanın tarihi açısından ) olan primi hak kazandık, ancak bazı özel sebeplerden dolayı üst üste işe geç kalmalar yaşadığım sırada tutanak ve ihtar yemiştim, bir sonraki tutanakta iş feshi, ihtar ve prim aralık ayına ait, normal şartlarda ihtarın bir sonraki aya yansıması gerekmez mi , veyahut sözleşmede bununla alakalı net bilgiler verilmesi gerekir mi ? ihtar yiyen personel primden 1 sene mahrum bırakılcakmış bölge müdürü böyle dedi sözleşmede yazıyor diyor, mağaza müdürü ve müdür yardımcılarının dahi haberi yok , ne yapmam gerekiyor sizce , şirketin personelini bu şekilde cezalandırması normal mi özel sektörde , ben aralık ayında sürekli mesai yapayım ailemi göremeyim aralık ayında rekor satış yapayım, ama aynı ay içerisinde ihtarım var diye prim alamayım , bence mantıksız

sözleşmenizde böyle bir madde varsa bile "sözleşmeye sadece işçi aleyhine cezai şart konulamaz" , "sadece işçi için cezai şart konulamayacağı gibi işçiye konacak cezai şart, işverenin yükümlü olacağı cezai şartları aşamaz."

Bu şekilde yapılmış sözleşmeler geçersiz olur. İş mahkemesine açacağınız davayı kazanırsınız.

www.google.com çıkan sayfalara göz atmanızda fayda var
  • avarel dalton  (15.01.19 18:34:13)