Bahçe Hazırlığı

Selamlar.

İzmir’de kuzey cephe bir evimiz, evin çok az güneş alan bir bahçesi var. Bu bahçe şu an tamamen toprak. Çim ne zaman ekmeliyiz bu bahçeye? Ve güneş az gören bir bahçe için hangi çimi kullanmalıyız?

Tipini bilemem ama biz çok daha soğuk bir yerde hafif güneş ve 15 derece gibi bir hava sıcaklığı varsa ekiyoruz çıkıyor. Ama ekim işlemi düzgün yapılması ve sulanması lazım.
Önce iyi bir toprak alıp düzgün bir yüzey elde edilmesi lazım. Sonra tohumlar ekilecek sonra hafif tırmıkla karıştırılacak sonra da tırmıkla toprağın üstüne vurarak sıkı hale getirilecek. Böylece halı gibi olur.
İlk bikaç ay bakımı kesmeden bırakıyorsunuz uzuyor iyice sıklaşıyor, toprağa oturuyor sonra kesmeye başlıyorsunuz 12-15cm olunca.

Gübreye gerek yok eğer toprak kaliteliyse. Ama sulanması lazım her gün.
  • bos gezenin bos ustasi  (13.01.19 12:58:37)
Hocam geçen sene de aynı muhabbeti yaptık sanki, hala yapmadın mı yoksa başka bir yer mi burası?

Tohum ekim için mart nisan, nisanı geçirmeyin. Mayısda da mevsime ve bölgeye göre ekilebilir ama beklemeyin o kadar.

Az güneş alıyorsa gölge alan çimi ekebilirsiniz, ya da karışım olan tohumların içindeki gölge alan oranı fazla olandan seçin.

Ben olsam hazır çim eker uğraşmazdım, ki daha önce tohum ekmiş ve süreci bilen biriyim.
  • John Bloor  (14.01.19 09:53:06)