[]

Servis sağlayıcılarının log tutması

Geçen aklıma takıldı ve internet ten arayım dedim. Yasa ya göre en az 6 ay tutulma zorunluluğu yazan site var, en az 6 ay en fazla 2 yıl tutma zorunluluğu olduğunu yazan siteler var. Birde bu Tib zamanı yazılmış bir şey ve bugün BTK ilgileniyormuş bu konular ile.

Yasa dışı bir şey yaptığımdan değilde merak ettim ve izleniyor olmamızdan rahatsızlık duydum biraz. Bu konu da bilgisi olan biri var ise ve aydınlatırsa memnun olurum.


 
Zaten mühendislik çalışması yapılıyor ve şirketler bundan para kazanıyor. Twitter yıllar boyu 1 kuruş kazanmadı daha geçen sene ilk karlarını açıkladılar. Kimse twittera hayrına para yatırmadı. Hem güvenlik(terör vb) hem de kişisel verilerin işlenmesi için birer ürün olduk. "if you dont pay the product you are the product" diye boşuna dememişler. Rusyada facebook yasak yerine vk kullanıyorlar. Çinde instagram facebook whatsapp yasak. Verileri ülkeler kendi içinde tutabilmek için savaşıyor resmen :D


  • bahoho  (12.01.19 22:30:18) 
Ticaret konusunda haberim var. Bu durumun Türkiye de ki durumu nedir nasıldır? Superonline, Ekşi vs...

Arama bölümünden yalnızca bir başlık buldum bununla ilgili ve başlık açan tatmin edici bir cevap bulamamış.

Şu an da aklıma geldi. İş adamlarına, Siyasilere vesaire karşı kullanılıyor mudur acaba böyle şeyler?
  • lemontree  (12.01.19 22:40:39) 
5651 sayili kanunu okuyabilirsin. Sitelerde aramana gerek yok, turkcelle para verirsen senin icin log tutma isini yapiyor. Boyle tonla sirket var.


  • acemi  (12.01.19 22:44:10) 
ekşide bana hakaret etsen,savcılığa başvursam, savcılık da ekşiye başvuracak. ekşi, senin bilgilerini savcılığa verir. log tutmasa seni bulamazlar. bulamayınca da dava yüzünden ekşinin başı ağrırır.


  • sutlu nescafe  (12.01.19 22:52:38) 
internette atılan her adımın kaydı var ancak kimse bilgisayarın başında oturup "bak bak lemontree şu sitelerde geziyor" demiyor. her şey otomatik kaydediliyor, sonra bir yamuğun görülürse bu kayıtlara bakılıyor. elbet belli başlı filtreler, sürekli izlenen ip'ler/içerikler de vardır gibi geliyor bana.

bir de işin ticari kısmı var ki o bambaşka, verilerimiz kimlere satılıyor bilemezsin.
(bkz: if you don't pay the product you are the product)
  • late viper  (12.01.19 22:58:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.