hristiyanlıkta din adamları

papaz, pastör, rahip, peder, psikopos ve aklıma gelmeyen diğerleri... farkları neler bu kişilerin? cemaate özgü farklılıklar mı?

papaz ve rahip sanırım aynı anlama geliyordu, rahip manastırda yaşayan din adamı olmalı. Papaz da aslında pappas olan rumca bir kelime, bölgesel farklılıktan doğan farklı isim olabilir.

peder bu işi profosyonelce yapan maaşlı din adamı diye hatırlıyorum, bir hayatı bir ailesi var rahip gibi değil.

Psikoposlar da havarilerin halifesi miydi neydi?

Bu bilgilerin hiç biri net doğru değildir aklımda kalanlar sadece.
  • John Bloor  (11.01.19 15:44:38)
bir de papa var o da diyanet isleri baskani gibi bir sey mi?

  • exlibris  (11.01.19 15:49:08)
birde kardinal var. papanın bakanları.

  • mikahakkinen  (11.01.19 16:11:37)
kardinal

  • silver apple  (11.01.19 16:12:18)
Pastör protestandır. Çoban anlamına gelir.

  • farabi  (11.01.19 16:12:43)
Diğerleri ortodokslar ve katoliklerin kendi içlerinde de ufak farklılıklar gösterir. Büyük Ayrışma'ya (Great Schism) aynıydı. Sonradan lutherianlar ve calvinistler din adamı baba olamaz baba tektir dedi ve baba hitabını reddederek çobab dediler. Mobildeyim yolladım yanlışlıkla. Başka sorunuz varsa güncelleyin cevaplayayım.

  • farabi  (11.01.19 16:16:00)
kilisenin kendi hiyerarşisine göre değişir. doğu ortodoks kiliselerindeki patrik kavramı ile roma katolik kilisesinin papa kavramı aslında çok farklı şeyler mesela. wikipedia'dan aratarak okursanız daha net bilgi alırsınız.

  • pembepembepembe  (11.01.19 16:33:15)