bu bal bozuk mu

köyden doğal bal diye yazın almıştım bunu.
buzdolabında değil de mutfak dolabında duruyordu 5-6 aydır.
dün bi baktım bu şekilde olmuş.
gerçek bal donarmış.şimdi bunun altı gerçek bal üstü glikoz mu?

hizliresim.com

Maalesef "bu şekil" dediğiniz şeyi göremiyoruz

  • ondkz  (10.01.19 10:37:21)
kaç liraya aldınız kaç kiloydu?

8 kavanozu 100 lira değildir inşallah.
  • benibenim  (10.01.19 10:45:54)
Doğal bal bu şekilde kriztalize olur, normaldir. Sıcak suya kavanozla birlikte yarısına kadar koyun ve yumuşayıp homojen hale gelmesini sağlayın.

  • John Bloor  (10.01.19 10:54:20)
35 tl yarım kilo

  • 8832ch78  (10.01.19 10:54:37)
bal bozulmaz. fotoda bir sıkıntı yok.

  • adivar  (10.01.19 10:58:08)
bozulmazsa neden altı katı üstü sıvı.
benim düşüncem katı kısım gerçek bal.sıvı kısım glikoz mudur şurup mudur neyse artık.

  • 8832ch78  (10.01.19 11:00:41)
Bir anda her yeri kristalleşmiyor. Kristalleşen kısım dibe çöküyor haliyle ağırlıktan.

  • whoosie  (10.01.19 11:08:03)
Sahte bal olsa zaten bu kıvama gelmez, gelemez. Kıvamını akıcı olarak sürekli korur.

Neden yarısı böyle peki? Beklerseniz tamamı kristalize olacak.
  • John Bloor  (10.01.19 11:09:45)
Bal bozulmayan tek gıda maddesiymiş. Tabii katışıksız gerçek bir balsa. Bu bal doğal duruyor.

  • bulutumsu  (10.01.19 11:25:19)
Bu bal bozuk değil.

Fakat bal bozulmaz demek hatalı. Bal bozulur. Kavanozun kapağı açık olsa, yani ağzı açık saklansa, bir süre sonra balın bozulduğunu da görürsünüz. Fakat bu süre çok kısa sürmez. Kapalı kap içindeki bal ise bozulmaz, eğer doğalsa. Yani içine farklı bir madde karıştırılmadıysa.

Balın bozulmamasının sebebi içinde çok az su olması. Bakteri üreyebilecek su yok içinde.
  • windowsguvenlikduvari  (10.01.19 11:41:40)
O balın bozuk olması falan söz konusu değil. Afiyetle yiyebilirsiniz. Teknik izahı ise şu şekilde arz edeyim. Kavanozdaki bal salgı balı ve çiçek balı karışımından bir bal. Salgı balı; çam, meşe, kayın ve ladin gibi orman ağaçları üzerinde yaşayan böceklerin salgıladığı tatlı salgıların arılar tarafından toplanması ile oluşan baldır. Ve salgı balı donmaz. Çiçek ballarının içinde ise arıların bizzat çiçeklerden topladığı envai polen tozları vardır.Ve bu polenler çabucak donar, kristalize bir görüntü oluştururlar.

  • erdoyil  (10.01.19 12:26:12)
sıcak değil ılık suya yatırın. doğal olmayan bal bu şekilde olmaz. afiyetle yiyebilirsiniz.

  • altinci nesil caylak  (10.01.19 13:21:33)