Neyi ödemeliyim? İçinden çıkamıyorum.

Yarın maaş günüm. Maaşın yatması daha çok strese sokar oldu. Çünkü daha önceki duyurularımda da bahsettiğim üzere maaşım ödemelerimi karşılayamaz durumda. Yarın için alacağım tutar 3500 tl.

Benim yapmam gerekenler ise şunlar:

el borcu - 750 (kesin ödemeliyim)

el borcu - 2000 (kesin ödemeliyim)

el borcu - 200 (ödersem çok iyi olur, ama erteleme istersem sorun edilmez)

el borcu - 100 (kesin ödemeliyim)

icra dosyası - 2035 (taksitlendirmiyorlar. tek seferde hemen istiyorlar)

senetli borç - 1500 (erteleme isteyebilirim, sorun çıkarılmaz)

enpara - 2 dönem gecikmede olan 550 tl x 2

ing bank - gecikmede toplamı 300

superonline fatura - iki dönem gecikmede toplam 130(ödeyip abonelik kapatılacak)

turk telekom cep fatura - 116

fatura - 150 (kapadığım bir hattımın son faturası)

enpara - ek hesap faizi 50

fatura - 300 (kapattığım bir hattın arkasından çıkarılmış faturanın faizli borcu)

financell kredisi - yasal takibe düştüğü için 4000'lik borcun %30'unu derhal istiyorlar ki taksitlendirsinler.

Hangilerine öncelik vermeliyim sizce?

Bunların çoğu tek seferlik ani çıkan ödemeler. Mesela financell ve icra dosyası hesapta yoktu. Geçen aylarda yaşadığım bir kriz nedeniyle ikişer dönem birikti herşey. Ortalama bu ay 8-9 bin ödeme yapmam gerekiyor. Bunları halledebilirsem genel borçlarımdan belki kurtulamam ama rutinim şöyle olur:

1500 senet
550 enpara
80+45 ing bank
50 cep telefonu faturam düz hesap

başka da ödemem kalmaz aylık olarak. ki zaten böyleydim. Stabil şekilde ödüyordum. Bazı aksilikler aksattı. Üstüne şimdi hesapta olmayan bu giderler çıktı. bir şekilde yeni borca girmeden bu ayı bütünüyle kapatabilirsem, önümüzdeki iki ay içinde yeni başlayacağım işimle beraber gelirim de 6 bini bulacak. Diğer borçlarımı da peyderpey ödemeye başlayacağım. Ama bu ayı halledebilmem lazım.

benzer dönemlerden ben de geçtim ve önceliğim elden aldıklarım oldu hep. güvenip borç vermiş adamlara karşı ayıp etmek olmazdı. faiz ödemeye razı gelip önce hep onları ödedim. makyavel bir bakış açısı lazım ise önce faiz işlenen borçları kapatmak daha mantıklı.

  • old but hot  (09.01.19 19:15:08)
12 ay vadeli kredi çeksen mesela 10K filan. geri ödemesi 12K oluyo ama en azından böle strese girmezsin.

  • spirit crusher  (09.01.19 19:39:30)
once elden aldiklarini ode, digerlerinin faizini vereceksin sallayacaksin.
elden borc almamak lazim, aldin mi da zamaninda geri vereceksin. insanin toplum icindeki kredisi banka kredisinden daha onemli..

  • cooperr  (09.01.19 19:44:47)
spirit crusher +1

  • Delay Fuze  (09.01.19 19:46:12)
Üzerine kayıtlı birşey yoksa elden olanları öde, yasal takipler maaşından kesilir fazla sıkıntı yapma sen izin vermezsen maaşından fazla kesemezler.

  • Fritz-X  (09.01.19 20:05:15)
2000 kesin ödemeliyim dediğine 1000 lira öde bence. Bu zamanda borç ödeyen adam mı kaldı 1000 yeter ona şimdilik

  • goodman  (09.01.19 20:52:00)
Elden aldığınız borçları parça parça birkaç defada ödeyin, o zaman karşı tarafın güvenini kazanırsınız, hem de o kişiyi fazla sıkıntıya düşürmemiş olursunuz.

  • mikro patlama  (09.01.19 21:10:24)
Banka borçlari 90 gunu gecmemeli 90 gunden sonra idari takibe gidersiniz elden borclari oteleyin banka borclari idari takibe gittiginde cok daha fazlasi doner size

  • abcd  (09.01.19 21:36:29)
icra dosyası - 2035 (taksitlendirmiyorlar. tek seferde hemen istiyorlar)
icra dairesine taksitlendirme dilekçesi verdiniz de kabul mü etmediler. 1 peşin 3 taksitte ödenebiliyor icra dairesine. Yoksa icralık aşamaya mı gelmedi

  • goodman  (10.01.19 10:53:00)